preloader

Що вас цікавить?

ПЕТИЦІЯ депутатам Верховної Ради: Зупиніть створення мега-бази даних про всіх громадян України

20.12.2013
Конституціоналізм /
Права людини

Ми, громадяни, вимагаємо скасувати Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», відмовитися від створення мега-бази даних та належно урегулювати відносини з видачі паспортів та інших документів, що посвідчують особу.


ЗВЕРНЕННЯ ДО ДЕПУТАТІВ ВЕРХОВНОЇ РАДИ

20 листопада 2012 року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Цей закон передбачає створення єдиної централізованої бази даних під назвою «Єдиний державний демографічний реєстр», де зберігатимуться персональні дані про всіх громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які мешкають в Україні.

Серед іншого у цю мега-базу даних передбачається внесення й інформації про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників особи; внесення реквізитів усіх документів, виданих особі, відцифрованого зразку підпису особи; відцифрованого образу обличчя особи; додаткової змінної інформації (про місце реєстрації, про сімейний стан, про видачу приватизаційних паперів та ін.), а також інформації з усіх відомчих інформаційних систем. Останнє означає, що збирається абсолютно необемежний обсяг інформації про кожну людину.

Закон суперечить Конституції України (зокрема, статті 32), а також ратифікованим Верховною Радою України міжнародним угодам (зокрема, Європейській конвенції про права людини, Конвенції про захист осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних). Його впровадження призведе до суттєвих порушень прав людини на приватність.

У законі також міститься багато обтяжень для громадян, пов’язаних із впровадженням нових вартісних форм паспортних та інших документів. Закладено корупційні ризики у зв’язку з невизначеністю процедур надання цих адміністративних послуг та розмірів і порядку їх оплати.

Вимагаємо скасувати цей закон, відмовитися від створення Єдиного державного демографічного реєстру та належно урегулювати відносини з видачі паспортів та інших документів, що посвідчують особу.

Центр політико-правових реформ

Центр громадянських свобод

Центр інформації про права людини

Підписати звернення