П’ять умов, за яких детектив під прикриттям має право провокувати підкуп
Член правління Центру Микола Хавронюк: "В Україні є достатньо законів і належна законодавча база, яка цілком відповідає європейським стандартам, зокрема вона пройшла певну апробацію через рішення ЄСПЛ. На підставі всіх проваджень було встановлено кілька критеріїв, за якими така провокація вважається цілком правомірною"
Чи порушили закони детективи НАБУ, чи діяли в межах національного законодавства та не підлягають притягненню до відповідальності?
Про це говорили на круглому столі 11 січня, де зібралися науковці, практики, були запрошені детективи НАБУ, представник САП. Вони розповіли, як відбувалися всі ці події, а доктори, професори та доценти намагалися науково оцінити та поділилися думками з приводу ситуації, коментує директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.
«Ми були обмежені інформацією лише з одного боку, але знаємо інформацію, яка була в ЗМІ, чули виступи Генпрокурора, інших представників правоохоронних органів. Все це в сукупності ми й оцінювали», — говорить він.
Громадське радіо поцікавилося у правознавця, що говорить українське законодавство про те, чи можуть працівники правоохоронних органів, зокрема — детективи НАБУ, провокувати хабар для викриття злочину.
«В Україні є достатньо законів і належна законодавча база, яка цілком відповідає європейським стандартам, зокрема вона пройшла певну апробацію через рішення ЄСПЛ.
На підставі всіх проваджень було встановлено кілька критеріїв, за якими така провокація вважається цілком правомірною.
1. Вона має бути прямо передбачена законом. І такий закон у нас є, є Кримінальний процесуальний кодекс, яким передбачена можливість проведення негласної слідчої розшукової дії. Вона має назву: виконання спеціального завдання з метою розкриття злочинної дальності.
2. Цей метод має бути відмежований від провокації, якою є пряме підбурювання з метою наступного викриття особи. Ні поліція, ні НАБУ, ні інший орган не має права і повноважень підбурювати до злочину. Він може лише висловитись в непевному контексті.
3. Подібна законна провокація або сигнал повинен проводитись під контролем із боку прокурора, у деяких країнах – судовим контролем,
4. Дія повинна бути спрямована на запобігання злочину.
4. Ще одна умова – це те, що вимагає ЄСПЛ. Слідство повинно проводитись в пасивній манері. Слід виключити повторні наполегливі пропозиції та нагадування».
Слухайте повну версію розмови в доданому звуковому файлі на Громадському радіо.