preloader

Що вас цікавить?

Нових суддів Конституційного Суду зараз намагаються обрати нeпрозоро,- експерт ЦППР Богдан Бондаренко

30.10.2017
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Експерт конституційного напрямку Центру розповів про суперечність між Конституцією і Законом «Про Конституційний Суд України» та пояснив, що це означає для КСУ


Богдан Бондаренко, експерт конституційного напрямку Центру політико-правових реформ, в ефірі Громадського радіо пояснив, чому зараз відбувається нeпрозорий відбір суддів до Конституційного Суду України.

«У Конституційному Суді має бути 18 суддів. Станом на сьогодні в Конституційному Суді знаходиться лише 13 суддів, які мають повноваження, і вони нездатні ухвалити рішення для якого необхідним є 10 голосів. Після 2014 року відбулось декілька призначень нових суддів Верховною Радою, до їх числа увійшли кваліфіковані і сильні спеціалісти. Але після того змінилася Конституція і був встановлений новий порядок відбору. Згідно Конституції, сьогодні має проводитися відбір суддів Конституційного Суду саме на конкурсних засадах. Ми дуже довго чекали нового закону про Конституційний Суд, який мав би бути ухвалений ще у вересні 2016 року, але Верховна Рада спромоглась його ухвалити лише в липні 2017 року, без закону вони не могли проводити конкурсний відбір.

Але ми були нажахані вкрай, і опинилися в ситуації, у якій закон абсолютно повністю знівелював положення Конституції, яке є прогресивним, відповідно до якого відбір мав би відбуватися на конкурсних засадах. Вийшло так, що Верховна Рада, Президент, З’їзд суддів, які призначають по шість суддів Конституційного Суду, згідно нового закону, який був прийняти 13 липня, сам конкурс не проводять. Ми опинилися в ситуації, коли у нас є формально названа конкурсна процедура, Комісія при Президенті, але фактично, жодного відбору не проводиться. У нас встановлено дві вимоги до суддів Конституційного Суду: визнаний рівень компетенції правника та моральність. Та процедура, яка прописана на сьогодні в законі про Конституційний Суд не дозволяє це визначити, тому що конкурсу – немає», – розповів  Богдан Бондаренко.

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.