preloader

Що вас цікавить?

Нова редакція закону про референдум – документ за міжнародними стандартами

28.05.2015
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Коаліція громадських організацій "За чесний референдум" провела публічне обговорення нової редакції Закону "Про всеукраїнський референдум"


 Коаліція громадських організацій "За чесний референдум" провела публічне обговорення нової редакції Закону "Про всеукраїнський референдум". У обговоренні взяли участь автори тексту законопроекту, народні депутати, судді Конституційного Суду України, правники, громадські активісти та журналісти.

Ігор Коліушко, голова Центру політико-правових реформ, експерти якого працювали над текстом закону, зазначив, що нова редакція відповідає міжнародним стандартам: "Чинний Закон "Про всеукраїнський референдум" було ухвалено з порушенням парламентських процедур і Конституції на догоду колишньому президенту Януковичу. Верховна Рада України має терміново змінити правове регулювання проведення референдумів, ми – громадянське суспільство – зробили велику підготовчу роботу, текст нової редакції закону готовий, він відповідає міжнародним стандартам, зокрема, не допускає маніпуляцій і можливості узурпації влади за допомоги референдумів, як це є у чинному законі "Януковича"."

 

"Цей законопроект – є рівновіддаленим від всіх політичних таборів, оскільки розроблявся незалежними експертами", – сказала учасниця обговорення, народний депутат України фракції Блоку Петра Порошенка Світлана Заліщук.

Автори нової редакції Закону "Про всеукраїнський референдум" запропонували проводити всеукраїнські референдуми з визначеного кола питань:
1) зміна території держави;
2) зміни до Конституції (лише до розділів I, III, XIII);
3) скасування на референдумі Законів України або окреми положень Законів.

"Референдуми можуть проводити за народною ініціативою. Для цього ініціативній групі треба зібрати три мільйони підписів, обмежень по часу нема. До того ж членам ініціативної групи можуть допомагати збирати підписи за дорученням скільки завгодно громадян", – розповіла учасниця робочої групи із написання нової редакції тексту Закону "Про Всеукраїнський референдум", експертка Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко. Політичні партії також можут ініціювати проведення референдумів.

Нова редакція Закону "Про всеукраїнський референдум" урівнює в правах тих, хто за і проти самого факту проведення референдуму з певного питання. "Для цього ми встановили мінімальний поріг явки: референдум буде визнано таким, що відбувся, якщо участь у ньому візьмуть не менше 50 відсотків зареєстрованих в Державному реєстрі виборців, " – пояснив один з авторів нової редакції, президент виборчого права Юрій Ключковський.

Із законодавства про вибори у нову редакцію Закону "Про всеукраїнський референдум" перенесено норми про рівність прав і можливостей тих, хто "За" чи "Проти" у питанні, винесеному на референдум: "Засоби масової інформації будуть зобов'язані надавати однакову кількість ефірного часу чи газетних шпальт для представлення позиції різних сторін у редакторських матеріалах. Пряма агітація має розміщуватися у рекламних блоках і оплачуватися з спеціальних фондів ініціаторів проведення референдумів чи тих, хто виступає проти питання, винесеного на референдум. Для цього учасники процесу мають зареєструватися у Центральній виборчій комісії", – розповів експерт з виборчого права, директор з розвитку МГО "Інтерньюз-Україна" Євген Радченко.

"Нова редакція Закону "Про всеукраїнський референдум" не допускає можливості узурпації влади через референдум, як це відбулося у сусідній Білорусі, в колишніх республіках СРСР Серердньої Азіі, в Азербайджані", – розповіла на обговоренні учасниця Коаліції "За чесний референдум", експертка Українського незалежного політичних досліджень Світлана Конончук. "Запропонована нова редакція виключає ухвалення змін до Конституції, оминаючи рішення відповідних органів влади, зокрема, Верховної Ради України, як це передбачено у досі чинному законі про референдум, ухваленого за Януковича. Чинний закон дозволяє винести на референдум будь-яку зміну до Конституції, наприклад, продовження терміну повноважень президента чи кількості термінів перебування на посаді президента для однієї людини без відповідного рішення парламенту. Саме так робили на референдумах політики-диктатори", – нагадала Світлана Конончук і від імені учасників Коаліції "За чесний референдум" закликала народних депутатів України якомога швидше скасувати чинний Закон "Про всеукраїнський референдум" і ухвалити нову редакцію, що виключає ризики узурпації влади.

"Наразі парламентарі планують зареєструвати нову редакцію Закону "Про всеукраїнський референдум" 2 червня, – повідомила народний депутат фракції Блоку Петра Порошенка Світлана Заліщук.

Суддя Конституційного Суду України Петро Стецюк також нагадав, що КСУ за зверненням народних депутатів розглядатиме відповідність Конституції чинного Закону "Про всеукраїнський референдум", ухваленого за Януковича". Розгляд цього питання відбуватиметься у відкритому режимі.