preloader

Що вас цікавить?

Незаконно засуджені отримають шанс на реабілітацію?

29.05.2015
Кримінальна юстиція /
Кримінальний процес

Серед людей, які відбувають покарання у виді довічного позбавлення волі (1509 осіб), понад 100 чоловік перебувають за ґратами незаконно. Вони не мають надії на перегляд своїх справ, адже наразі в країні не передбачено правовий механізм для цього. Правозахисники запропонували нещодавно депутатам варіант вирішення проблеми у вигляді  проекту  Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо забезпечення права засуджених осіб на правосудний вирок)".


Серед людей, які відбувають покарання у виді довічного позбавлення волі (1509 осіб), понад 100 чоловік перебувають за ґратами незаконно.

Вони не мають надії на перегляд своїх справ, адже наразі в країні  не передбачено правовий механізм для цього. Таку думку висловили днями в столиці під час круглого столу на тему: "Свавільно засуджені: чи мають вони право на справедливий суд?" експерти. 

Як зазначив керівник Центру політико-правових реформ та Реанімаційного пакета реформ Олександр Банчук,  правозахисники запропонували нещодавно депутатам варіант вирішення проблеми у вигляді  проекту  Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо забезпечення права засуджених осіб на правосудний вирок)".

"Після Майдану парламент втручався у сферу правосуддя і фактично визначав, що деякі в'язні були засуджені незаконно. Щоб уникнути цього, потрібна правова процедура. Відповідно до цього документа, особи матимуть  право оскаржувати рішення, прийняте згідно зі старим Кримінально-процесуальним кодексом 1960 року, зокрема щодо тяжких злочинів, що передбачають довічне ув'язнення. Строк таких звернень обмежиться до 1 січня 2017 року. Серед умов для оскарження також має бути правовий фільтр, підготовка оскарження повинна здійснюватися  адвокатом", – зазначив він. 

Типовим прикладом є справа Вячеслава Полішка, якого засудили до довічного ув'язнення. Чоловікові інкримінували вбивство двох дівчат у кафе під час пограбування. За словами юристів, справу шито білими нитками. Про це говорять в один голос  і правозахисники. Нещодавно вони провели власне розслідування, яке нібито вказує на невинуватість В'ячеслава. Утім, чоловік продовжує перебувати за ґратами.

Заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Мирослав Лаврінок переконує: таких випадків в країні кілька десятків. За його словами,  нині  необхідно звернути увагу на другий бік проблеми, тобто на тих, хто виносив неправомірні вироки.  "Тут важливо продумати механізм і прописати це в законі, що будь-який правоохоронець, суддя, якщо він свідомо фальшує докази та порушує право на захист підсудного, має знати, що рано чи пізно він буде притягнений до відповідальності".

У свою чергу народний депутат  України Віктор Чумак повідомив, що нині на розгляді в парламенті є законопроект про перегляд вироків осіб, які не є безпосередніми виконавцями злочину, а є співучасниками і засуджені до довічного позбавлення волі. "За цим документом, можна переглядати довічне ув'язнення лише після відбування за ґратами не менше 20 років. Проте цей проект закону є суперечливим, з точки зору сприйняття суспільством, яке до цього не готове", – наголосив він. 

Голос України