Конфлікт інтересів у членів Вищої ради правосуддя: голосувати не можна відмовитися
Презентація методології виявлення конфліктів інтересів у членів Вищої ради правосуддя 13 вересня 2017 року за участі експертів ЦППР Миколи Хавронюка та Бориса Малишева
Як запобігти голосуванню у стані конфлікту інтересів? Презентація методології виявлення конфліктів інтересів у членів Вищої ради правосуддя 13 вересня 2017 року за участі експертів ЦППР Миколи Хавронюка та Бориса Малишева в "Укрінформ".
З 14 по 25 вересня Вища рада правосуддя (ВРП) розглядатиме рекомендації ВККСУ щодо 120 переможців конкурсу до Верховного Суду, для подання на призначення Президенту України. Члени ВРП зобов’язані доброчесно підходити до розгляду та голосування за кандидатів, бо вони – суб’єкти, які підпадають під дію Закону України “Про запобігання корупції”. Закон зобов’язує їх уникати конфліктів інтересів, які можуть мати місце у голосуванні за себе самого як кандидата до Верховного Суду, своїх колег по Раді, або за кандидатів, які пов’язані із ними іншим чином.
Тому багатьом членам ВРП доведеться вирішити де поставити кому в реченні “Голосувати не можна відмовитись”.
Підсумкові матеріали:
Членам ВРП і ВККСУ треба заборонити брати участь у конкурсах на посади суддів, – директор з наукового розвитку ЦППР Микола Хавронюк.
До законодавства потрібно внести зміни, якими заборонити членам Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів брати участь у конкурсах на посади суддів.
"У законі має бути встановлена заборона для діючих членів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів та інспекторів цих двох органів балотуватися в судді. Хочете балотуватися – подавайте заяву про звільнення, а тоді ми будемо розглядати, чи були у вас з тими членами Вищої ради правосуддя якісь стосунки, що ставлять під загрозу об`єктивність при розгляді ваших кандидатур", – зазначив експерт.
На думку Хавронюка, члени ВРП Алла Лесько та Алла Олійник, які перемогли у конкурсі до нового Верховного суду, ставлять у незручне становище своїх колег з ВРП, які проводитимуть їх перевірку як кандидатів до ВС.
Як повідомлялося, 27 липня ВККСУ затвердила рейтинг 320 кандидатів на посади суддів Верховного суду. 120 осіб стали переможцями конкурсу, серед них – судді, адвокати, науковці та фахівці із сукупним стажем.
Після цього ВККСУ направила рекомендації про призначення переможців конкурсу до ВРП, яка має розглянути матеріали кожного кандидата і перевірити їх на відповідність критеріям етики і доброчесності. Після цього ВРП зробить подання Президентові, який підпише укази про безстрокове призначення переможців конкурсу суддями ВС.