preloader

Що вас цікавить?

Конференція «Удосконалення законодавчої бази щодо виборчих злочинів та невідворотності покарання» 3 березня 2017 року1

07.03.2017
Конституціоналізм /
Політичні партії та вибори

Під час заходу Микола Хавронюк оприлюднив статистику виборчих адміністративних правопорушень та застосуваня кримінального законодавства під час парламентських виборів 2014 року


Під час заходу директор з наукового розвитку ЦППР Микола Хавронюк оприлюднив статистику виборчих адміністративних правопорушень та застосуваня кримінального законодавства під час парламентських виборів 2014 року.

Зокрема, він зазначив:"Скільки вироків? Один. Можливо, ви скажете, що слідство триває довго, перейшло на наступний рік. В наступному році – 25 вироків. З них лише 17 стосуються лише виборчого процесу. Сім по фальсифікації виборчих документів і 10 по голосуванню виборця більше, ніж один раз. Чому так відбувається? По-перше, тому що ті правопорушення, які визначені в Кримінальному кодексі як злочини, в більшості випадків злочинами не є. Я знову зробив вибірку, у мене вийшло 45 правопорушень. 22 з них, рівно половина, не мають ознак злочину, не мають тяжких наслідків, не мають ознаки вчинення діяння службовою особою чи якимось іншим суб’єктом. Друга причина: ми завжди сприймаємо Кримінальний кодекс як щось таке, чим ми залякаємо людей, у тому числі і учасників виборчого процесу, вони всі перелякаються і не будуть робити того, що від них вимагається не робити. Але це не діє". Крім цього, варто розуміти, що кримінальний процес, на відміну від адміністративного, для держави дорогий і досить тривалий. 

Спостерігається така ситуація: якщо особа покаялась, суд зобов'язаний звільнити її від кримінальної відповідальності. "Якщо не звільнять від відповідальності, то звільнять від покарання. Якщо це буде покарання, то це буде якийсь невеличкий штраф, можливо спецконфескація, можливо звільнення з посади. Так навіщо нам все це, якщо адміністративний процес надає нам аналогічні можливості. Ми можемо зробити нормальні штрафи для осіб, ми можемо позбавляти посад, бо це вже передбачено в КУпАП". 

З виступами інших експертів можна ознайомитися на сайті Громадянської мережі ОПОРА. 

Захід ініційовано Громадянською мережею ОПОРА спільно з Міністерством внутрішніх справ та Національною поліцією.