preloader

Що вас цікавить?

Громадські організації закликають Президента розблокувати судову реформу

28.02.2020
Судівництво /
Судова реформа

Зволікання з вирішенням проблеми позбавляє українських громадян надії на справедливість та відштовхує міжнародних інвесторів, які не хочуть мати справу з корупцією в судах.


Ще в листопаді минулого року набрав чинності ініційований Президентом Зеленським закон, який передбачив важливі зміни в судовій системі. Але реалізацію цього закону було покладено на Вищу раду правосуддя (ВРП)  нереформований орган, який фактично заблокував його впровадження.

Суспільство очікує обіцяне звільнення недоброчесних суддів та формування судів, до яких буде довіра. А ще громадяни роками чекають на вирішення своїх справ, бо судовій системі бракує близько двох тисяч суддів; деякі суди не працюють узагалі. Ситуацію могла б вирішити нова Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС), але вона досі не сформована через протидію ВРП. За законом, членів нової ВККС мала б обирати спеціальна конкурсна комісія з міжнародними експертами у складі. Однак ВРП незаконним положенням нівелювала роль міжнародних експертів у цій процедурі. 

Найбільш обурливим є те, що ВРП звинувачує у саботажі реформи міжнародні організації, які відмовилися делегувати експертів для участі у наперед зрежисованому конкурсі до ВККС. 

Водночас ВРП відмовилася сформувати етичну комісію. За задумом президента, цей орган мав би очистити ВРП від недоброчесних представників. Міжнародні партнери номінували експертів зі світовим іменем та бездоганною репутацією. Натомість члени ВРП, побоюючись звільнень, узагалі не виконали закон і відмовилися створювати етичну комісію. 

Таким чином, руками своїх представників у Вищій раді правосуддя корумповані суддівські еліти блокують будь-які прогресивні зміни в судовій системі. Розірвати це порочне коло може Президент як ініціатор реформи. 

Закликаємо Президента як ініціатора реформи якнайшвидше запропонувати Парламенту проект законодавчих змін, які: 

  • забезпечать прозорий конкурс до ВККС за правилами, встановленими конкурсною комісією за участі міжнародних експертів;
  • розблокують створення етичної комісії, яка очистить ВРП від членів, які не відповідають вимогам доброчесності;
  • врахують застереження Венеційської комісії щодо необґрунтованого скорочення Верховного Суду, натомість передбачать прозору та зрозумілу процедуру перевірки суддів Верховного Суду на доброчесність за участі міжнародних експертів. 

Зволікання з вирішенням проблеми позбавляє українських громадян надії на справедливість та відштовхує міжнародних інвесторів, які не хочуть мати справу з корупцією в судах.

Ми закликаємо Президента не зволікати з внесення законопроекту до Парламенту та забезпечити його оперативний розгляд. 

Центр протидії корупції
Фундація DEJURE
ВГО “Автомайдан”
Transparency International Ukraine
Центр політико-правових реформ

Нагадаємо, раніше Коаліція РПР, учасником якої є Центр політико-правових реформ, закликала Президента України зробити дієві кроки для перезавантаження органів суддівського врядування, зокрема ініціювати ухвалення закону для усунення членів Вищої ради правосуддя від проведення конкурсу до оновленої Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та участі у складі Комісії з питань доброчесності та етики, яка відповідальна за очищення складу Вищої ради правосуддя від недоброчесних членів.