preloader

Що вас цікавить?

Громадські експерти пропонують механізм, як запобігти узурпації влади в Україні

30.04.2014
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Громадські фахівці-конституціоналісти підготували рекомендації для законодавців щодо змін, які необхідно здійснити, аби запобігти узурпації влади в Україні парламентом чи президентом


Громадські фахівці-конституціоналісти* підготували рекомендації для законодавців щодо змін, які необхідно здійснити, аби запобігти узурпації влади в Україні парламентом чи президентом. Експерти переконані: це необхідно зробити найближчим часом.

Конституціоналісти зауважують: майбутній президент має усвідомлювати, які повноваження на нього покладаються, та публічно погодитися з їхнім обсягом. Це запобігатиме спробам маніпулювати конституційною реформою залежно від результатів президентських виборів.

Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ (ЦППР), переконаний, що наразі Україна має залишитися на засадах республіки зі змішаною формою правління. «Ми не можемо переходити до президентської республіки, оскільки цього нам не дозволить суспільство після тих подій, які ми пережили. Ми не можемо переходити до парламентської республіки, тому що ми не маємо системи політичних партій, які користуються високою довірою в суспільстві. Ми не маємо незалежної авторитетної судової влади, яка в парламентській республіці виступає єдиною противагою, єдиною альтернативою парламентської більшості. Тому у нас немає фактично альтернативи. Питання лиш у тому, як оптимально організувати роботу держави в межах змішаної моделі», – підкреслює експерт.

Також експерти пропонують розділити повноваження президента на три групи:

1) ті, які здійснюються ним самостійно (відповідно готуються і реалізуються);

2) ті, які реалізуються президентом за подання прем’єр-міністра (проекти указів готуються в Кабміні, а президенту подаються лише на підпис),

(3) ті, які можуть ініціюватися президентом, але не можуть набути чинності без підпису прем’єр-міністра та міністра, відповідального за виконання.

Сергій Головатий, директор-засновник Української правничої фундації, зупинився на питаннях порядку проведення конституційної реформи. Зазначив про ризики проведення конституційної реформи в умовах військової агресії РФ. Наголосив на неприпустимості зміни Конституції України виключно шляхом проведення всеукраїнського референдуму відповідно до чинного Закону, який, на думку експертів, є неконституційним.

Системні зміни в конституції мають також торкнутися і прокуратури. Заступник голови правління ЦППР Роман Куйбіда пропонує взагалі вилучити з Конституції розділ «Прокуратура». Більше того – відмовитись від цього терміну взагалі, запровадивши службу державного обвинувачення (за аналогом європейських країн).

Експерт зазначає: «Ми не пропонуємо окремого розділу, щоб не надавати великої ваги цьому органу, як це було в радянські часи, а обмежитись однією статтею, так само і одну статтю присвятити адвокатурі».

Щодо місцевого самоврядування Анатолій Ткачук, директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, впевнений у необхідності передання максимуму повноважень громаді, а на районному та обласному рівні – тільки в межах ефективності та економічності.

*Авторами рекомендацій є відомі фахівці в галузі конституційного права, які в минулому обіймали вищі посади в усіх гілках влади. Зокрема, колишні народні депутати України, колишні міністри, судді Конституційного Суду України у відставці (Василенко В.А. Головатий С.П Ключковський Ю.Б. Когут І.О. Козюбра М.І. Коліушко І.Б. Мусіяка В.Л. Петришин О.В. Сироїд О. Ткачук А.Ф. та інші фахівці). До складу комісії не входять політики.

Інформаційна підтримка заходу здійснюється Центром інформації про права людини в рамках програми «Фонд прав людини» посольства Королівства Нідерландів.
 
За фінансової підтримки IFES-Україна.
 
Захід проводився в межах проекту «Спідометр Україна – ЄС: конституційна та судова реформа».