Експерти закликають Комітет з питань правової політики та правосуддя не політизувати процес відбору суддів Конституційного Суду
Конституційний Суд є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України та діяльність якого відповідно до ст. 147 Конституції ґрунтується на принципі незалежності. Саме зараз відбувається процес відбору суддів Конституційного Суду за квотою Парламенту.
Конституційний Суд є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України та діяльність якого відповідно до ст. 147 Конституції ґрунтується на принципі незалежності.
Саме зараз відбувається процес відбору суддів Конституційного Суду за квотою Парламенту.
На відбір суддів Конституційного Суду за квотою Верховної Ради подалося семеро кандидатів, троє з яких виявили намір взяти участь у відборі самостійно, як і передбачає ч. 4 ст. 12 Закону України «Про Конституційний Суд». Кандидати мають право подавати заяви про участь в процедурі відбору самостійно, без погодження депутатських фракцій, груп, позафракційних груп, у відповідності до ст. 148 Конституції України та ч. 4 ст. 12 Закону «Про Конституційний Суд України». Це відповідатиме Конституції та дозволить незалежним кандидатам принаймні взяти участь в цій процедурі відбору.
Керування лише положеннями ст. 2084 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України», які надають право подавати кандидатури на посаду судді Конституційного Суду депутатським фракціям (депутатським групам), групам позафракційних народних депутатів не дозволяє забезпечити політичну нейтральність майбутніх суддів КСУ та призведе до політизації діяльності Конституційного Суду в майбутньому.
При цьому, звертаємо увагу, що відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 12 Закону «Про Конституційний Суд України» підготовку питання щодо розгляду на конкурсних засадах кандидатур на посаду судді Конституційного Суду у Верховній Раді України здійснює комітет, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України, у порядку, визначеному Регламентом Верховної Ради України, з урахуванням положень ст. 12 Закону «Про Конституційний Суд України». Також необхідно врахувати, що кандидати, які виявили намір стати суддями Конституційного Суду через призначення їх Президентом, З’їздом суддів здійснюють це самостійно.
Виходячи з вище зазначеного закликаємо:
- Комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя не політизувати процес відбору суддів Конституційного Суду та допустити до участі в процесі відбору кандидатів, які самостійно виявили бажання взяти участь у відборі.
- Верховну Раду України не порушувати ст. 148 Конституції та забезпечити відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду на конкурсних засадах, а не виключно шляхом політичних домовленостей.
Центр політико-правових реформ
Група РПР з конституційної реформи