Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк, оцінюючи ефективність виконаної роботи МВС, зокрема реформи, ініційовані Екою Згуладзе за перші 100 днів роботи в українському уряді.
Ека Згуладзе за короткий термін в принципі дала великий поштовх для повного реформування МВС, який дійсно може бути реалізований і ефективний.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк, оцінюючи ефективність виконаної роботи МВС, зокрема реформи, ініційовані Екою Згуладзе за перші 100 днів роботи в українському уряді.
«У першому кварталі МВС працювало в цілому результативно. Перед Екою Згуладзе на цей період було поставлено два основні завдання: прийняття закону про поліцію та введення патрульної служби у місті Києві та інших містах. Поки що говорити, наскільки це успішно, не можна, оскільки всі проекти законів на стадії процесу. Хоча міністр внутрішніх справ обіцяв, що до 1 березня вже розроблять новий закон про поліцію. Зараз проект закону розроблено тільки наполовину. На сьогоднішній день він ще не обговорювалося з громадськістю і, думаю, нескоро буде внесений на розгляд ВР, але незважаючи на це Ека Згуладзе в сьогоднішній ситуації вибрала єдино вірний шлях реформування силових структур», – розповідає експерт.
За його словами, справу з патрульною службою в цілому завершено. Проведено відбірковий конкурс, конкурс серед викладачів, які повинні готувати нових патрульних на службу і проведені співбесіди з тими, хто пройшов відбір.
«Дійсно, нею зроблено багато. Все схоже на те, що в червні 2015 ми зможемо вже отримати перший результат, як і обіцяли. Реформи на чолі з Екою Згуладзе оцінюю важливим кроком вперед і, думаю, це дійсно той рідкісний випадок, коли очікування, покладені на іноземця, на чиновника в Україні, виправдані. Але Ека Згуладзе – це виняток із правил», – вважає фахівець.
Підсумовуючи, експерт зазначив, що єдиною вимогою є, щоб усіх керівників реформи національної поліції призначали через прозорий конкурс, тому потрібен закон, що передбачить конкурсні засади.
Відзначимо, що Еку Згуладзе вважають головним грузинським реформатором у сфері безпеки. Після фундаментальних реформ МВС в Грузії ця країна стала однією з найменш корумпованих у світі, а більше 90% грузин довіряють поліцейським.
З середини грудня Ека Згуладзе займається українськими реформами на посаді першого заступника міністра внутрішніх справ. Згідно «Стратегії реформ-2020», представленої Президентом, в Україні за 6 років кадровий склад державних служб, куди входять і правоохоронні органи, буде оновлено на 70%.
Реформа прокуратури ще не відбулась, а лише почалась. Ми лише частково – відсотків на 60–70, підготували законодавчу базу для її проведення.
Володимир Багрій у своїй статті «Реформування країни: проблеми сьогодення» дуже чітко виділив властивості реформи. Серед них: її нереволюційність, інтелектуальність і прагматичність; поступовість та етапність; якісно перетворюючий характер.
Образно кажучи, за останні 18 років ми на шляху реформи прокуратури пройшли від Майдану Незалежності до Шовковичної. А нам ще йти – аж до Різницької, 13/15.
У щорічному посланні Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України в 2012 році знайшлося місце і питанню реформи прокуратури.