Чому важливо отримати консультацію юриста?
Чому важливо отримати консультацію юриста?
1. У яких випадках варто звертатися до юристів?
2. Яких юристів бажано уникати?
3. Якою може бути роль юриста у договірних відносинах?
4. Якою може бути допомога юриста у конфліктній ситуації?
5. Чим може допомогти юрист у судовому спорі?
1. У яких випадках варто звертатися до юристів?
Кожен з нас, мабуть, зіштовхувався із ситуацією, коли певному захворюванню можна було б запобігти або вилікуватись якнайшвидше, якби ми вчасно звернулися до лікаря. Так само і в сфері правових відносин. Чим більше ми покладатимемося на власні сили і будемо зволікати зі зверненням до юриста, тим тяжче буде виправити ситуацію і дорожче нам це може обійтися.
Найкраще до юриста – адвоката чи іншого фахівця у галузі права – звертатися до виникнення спору, оскільки його поради можуть запобігти майбутнім ускладненням та конфліктам. Ви зможете зрозуміти наслідки майбутніх дій, свої права, обов’язки і можливу відповідальність.
Потреба у зверненні до юриста виникає, зокрема, при укладенні договорів на значні суми, щодо цінного майна, нерухомості або з серйозними для Вас зобов’язаннями. Якщо договір посвідчується нотаріусом, то він повинен на Ваше прохання надати будь-які роз‘яснення щодо умов цього договору, порядку набрання ним сили, наслідків невиконання зобов‘язань.
Не зайвим буде порадитися із юристом при укладенні кредитних, іпотечних, депозитних, страхових договорів на значну суму, навіть, якщо вони є типовими, оскільки банк, страхова компанія тощо можуть не роз‘яснити Вам деяких умов, які в подальшому можуть бути дуже важливими. Можливо, знаючи про ці умови, Вам варто буде попросити їх змінити або взагалі відмовитися від укладення договору на таких умовах.
Юриста бажано залучати також у Ваших відносинах з органами влади, особливо, у разі, коли Ваше звернення до органу не має типової форми, яку Ви легко можете заповнити самостійно; або у випадках, коли Вас намагаються притягнути до відповідальності, а Ви недостатньо обізнані зі своїми правами.
Консультуватися із юристом доцільно при веденні підприємницької діяльності, щоб не допустити помилок, які можуть потягнути за собою певну відповідальність.
У разі виникнення спору поради юриста будуть надзвичайно корисними. Він зможе запропонувати і пояснити різні варіанти вирішення спору, вказати на можливі Ваші помилки. Після цього він може супроводжувати вирішення спору своїми порадами або як Ваш представник у переговорах, в органах влади і навіть у суді.
2. Яких юристів бажано уникати?
Як і в медицині є лікарі, яких варто уникати, так і в сфері юриспруденції можуть зустрічатися „консультанти”, від послуг яких доцільно відмовитися, щоб це не призвело до ще більших ускладнень. Звичайно, відрізнити таких горе-юристів від професіоналів інколи доволі складно.
Ось декілька ознак юриста, від послуг якого бажано відмовитися:
- при спілкуванні з Вами він постійно відволікається на інші справи, не виявляє ввічливості, вживає лайливі слова;
- він обіцяє вирішити Вашу проблему, коли Ви ще не встигли йому повністю розповісти про неї;
- він пропонує Вам вирішити проблему незаконним шляхом, наприклад, занісши хабара чиновнику чи судді, та ще й пропонує при цьому свої послуги;
- він хвалиться своїми зв’язками в усіх органах влади;
- він має погані репутацію та рекомендації інших клієнтів;
- він дає Вам роз‘яснення, яких Ви не можете зрозуміти, навіть після Ваших прохань про уточнення.
Мова юриспруденції досить складна, як і мова медицини. Але професійний юрист завжди знайде слова, щоб усе пояснити доступною мовою. Якщо Вам так і не вдалося зрозуміти пояснень юриста, то його „розумні”, але не зрозумілі Вам слова часто можуть бути прикриттям його некомпетентності.
Нехай Вас не лякає те, що юрист не дає Вам відразу відповіді на усі Ваші питання і просить часу для уточнення певного законодавчого регулювання або для вироблення певних висновків щодо Вашої ситуації. Знати зміст десятків, а то й сотень тисяч правових актів неможливо навіть для найдосвідченішого юриста. Тому дуже часто, щоб розібратися у питанні, потрібен деякий час. Зазвичай це не є ознакою непрофесіоналізму юриста.
Також пам’ятайте, що далеко не кожен юрист буде вислуховувати розповідь про все Ваше життя. У цьому випадку він може зупинити Вашу розповідь і, задаючи конкретні питання, з‘ясувати юридичні аспекти проблеми. Не сприймайте таке ставлення як свідчення некваліфікованості юриста. Якщо Ви шукаєте заспокоєння і розради, Вам краще звернутися до психолога.
3. Якою може бути роль юриста у договірних відносинах?
Перед укладенням важливого договору Вам необхідно заздалегідь проаналізувати кожне його положення. Інколи, щоб правильно зрозуміти або сформулювати умови договору, важливо звернутися по допомогу до юриста, який перевірить, чи відповідає договір законодавству, чи не порушує Ваших прав, та запропонує такі формулювання, які враховуватимуть Ваші інтереси. У разі виявлення негативних для Вас умов договору, юрист підкаже, як краще викласти його положення, або й взагалі підготує проект договору з якомога повним урахуванням Ваших інтересів. Із юридично грамотно складеним проектом договору Ви можете впевнено пропонувати Вашому партнеру ознайомитися з ним і, якщо умови договору його влаштують, – укласти його. Юриста також доцільно залучати до проведення переговорів.
Таким чином, звернувшись до юриста перед укладенням договору або під час його укладання, Ви захистите себе від можливих випадків обману або виникнення несприятливих наслідків для себе.
4. Якою може бути допомога юриста у конфліктній ситуації?
Звернутися за професійною юридичною допомогою доцільно й у випадках, коли Ви вважаєте, що Ваш контрагент не виконав або неналежно виконав умови договору, орган влади своїм рішенням, дією чи бездіяльністю порушив Ваші права та інтереси, чи з будь-якого іншого питання, пов’язаного з виникненням спору. Адже людині, далекій від юридичних тонкощів та не обізнаній з нормами права, непросто самостійно захистити свої права та інтереси. Інколи Ви можете помилково вважати, що Ваші права порушено, чи навпаки сумніватися у наявності певних прав, або Вам важко визначити обсяг вимог, які Ви можете висувати, чи оцінити свої шанси на виграш справи, зокрема у разі звернення до суду. У таких випадках юридична консультація кваліфікованого фахівця є незамінною допомогою. Він також може виступити Вашим представником у переговорах. Що стосується спорів з органами влади – часто участь юриста, який представлятиме Ваші інтереси у відносинах з владними суб’єктами, допомагає вирішити конфлікт ще на початку його виникнення.
5. Чим може допомогти юрист у судовому спорі?
Якщо Ви вирішили звернутися до суду, доцільно залучити юриста ще на етапі підготовки позовної заяви. Адже при зверненні до суду найчастішими помилками є неправильно визначена юрисдикція чи підсудність справи, неправильно оформлена позовна заява, неподання усіх необхідних документів, помилково визначений розмір судового збору, пропущення строку звернення до суду. Допущення таких помилок може мати наслідком відмову у відкритті провадження, залишення позовної заяви без руху або її повернення.
Тому якщо Ви бажаєте звернутися до суду, доцільно скористатися послугами юриста, який допоможе Вам правильно визначити юрисдикцію (тобто за правилами якого виду судочинства має розглядатися справа в суді – цивільного, адміністративного, кримінального чи господарського) та підсудність Вашої справи (тобто до якого конкретно суду потрібно подавати позов), правильно сформулювати вимоги та оформити позовну заяву з усіма додатками, підібрати необхідні докази.
Звернутися до юриста також бажано й у разі, якщо позов подано до Вас і Ви є відповідачем у справі. Він допоможе проаналізувати, чи є сенс заперечувати проти позову, якщо так, – то підготує таке заперечення або навіть зустрічний позов, допоможе їх правильно аргументувати. А можливо, запропонує умови, на яких можна буде укласти мирову угоду. Не зайвим буде звернення до юриста також у випадку, якщо Вас залучено до справи як третю особу, адже судове рішення у такій справі може вплинути на Ваші права та обов’язки.
Юрист може не лише консультувати Вас і готувати проекти процесуальних документів. Ви маєте право довірити йому ведення справи в суді у повному обсязі. У цьому випадку Ви можете усі клопоти спілкування з судом, прибуття у судове засідання перекласти на нього. Для цього потрібно оформити довіреність на представництво у суді.
Пам’ятайте, що до юриста краще звернутися на етапі провадження у справі в суді першої інстанції, бо через відсутність спеціальних знань можна допустити такі помилки, які шляхом оскарження судового рішення виправити буде тяжко або й неможливо.