preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 26 квітня – 2 травня 2022 рокy

03.05.2022

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).Етична рада відновлює свою роботу


Подія

26 квітня відбулося перше, з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації, офіційне засідання Етичної ради, на якому внесені зміни до регламенту ради у зв’язку з воєнним станом, зокрема, врегульовано можливість проведення співбесід з членами та кандидатами до Вищої ради правосуддя (далі – ВРП) з використанням засобів електронного зв’язку, а також визначено можливість недотримання окремих строків, встановлених в регламенті. Крім того, заплановано на 4 травня співбесіди з діючими членами ВРП.

Оцінка ЦППР

Згідно з положеннями закону, Етична рада має завершити перевірку доброчесності діючих членів ВРП до 8 травня 2022 року. Тому відновлення нею роботи саме з перевірки доброчесності чинних членів ВРП спрямоване на виконання вимог закону. Втім, 19 квітня Фундація DEJURE, Центр протидії корупції, Автомайдан, ЦППР та Реанімаційний Пакет Реформ закликали Парламент внести зміни до законодавства, які дозволять у максимально стислі строки відновити роботу ВРП відповідно до Конституції та розпочатої судової реформи. Була запропонована оптимальна модель – завершити Етичній раді оцінювання кандидатів до ВРП, які взяли участь в оголошених ще у 2021 році конкурсах, та сформувати єдиний список рекомендованих кандидатів. На час воєнного стану дозволити суб’єктам призначення призначити на посади ВРП всіх кандидатів, яких рекомендувала Етична рада, на всі наявні вакантні посади.

Такий механізм дозволив би заповнити щонайменше 10 вакантних посад, що необхідно для відновлення повноважності ВРП. Водночас, оцінювання Етичною радою діючих членів ВРП, за результатами якого останні можуть бути відсторонені від здійснення своїх повноважень, ускладнює реалізацію цього механізму. 


Здійснення правосуддя в умовах війни (показники станом на 26 квітня)


Подія

Державна судова адміністрація України (далі – ДСА) вчергове оприлюднила показники роботи судової системи. За даними ДСА наразі не здійснює правосуддя 135 апеляційних та місцевих судів, водночас з середини квітня вдалося відновити здійснення правосуддя у 6 судах. З початку війни:

    • судами ухвалено та надіслано до реєстру понад 642 тис.судових рішень;
    • проведено 14,2 тис. судових засідань в режимі відеоконференції. У підсистемі конференц зв’язку зареєструвалися майже 3 тис. нових користувачів;
    • через електронний суд відправлено 42 тис. процесуальних звернень.

Оцінка ЦППР

Порівняння даних ДСА станом на 26 квітня з даними за 28 березня свідчить про стрімке відновлення роботи судової системи. Зокрема, майже вдвічі зросла кількість ухвалених судових рішень, проведених судових засідань в режимі відеоконференції та надісланих через електронний суд процесуальних документів. Водночас стверджувати про вихід судової системи на довоєнні показники поки що рано, оскільки, для прикладу, у 2021 році лише місцеві загальні суди за місяць в середньому розглядали майже 250 тис.судових справ і матеріалів.