preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 22 – 28 лютого 2022 року

28.02.2022

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).


Перезапуск органів суддівського врядування тимчасово відкладається


Подія

22 лютого десять членів Вищої ради правосуддя (далі – ВРП) достроково склали повноваження за власним бажанням. Через два дні, 24 лютого відбулося повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України та запровадження у зв’язку з цим воєнного стану. В той же день, Етична рада повідомила про відкладення на невизначений строк проведення співбесід з кандидатами до ВРП, а Конкурсна комісія з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України – про тимчасове призупинення роботи.

Оцінка ЦППР

Звільнення членів ВРП призвело до втрати повноважності радою, оскільки наразі на посадах залишаються всього п’ять членів. Неповноважність ради в умовах воєнного стану блокує деякі важливі процеси в судовій системі, як то переведення/відрядження суддів, надання згоди на затримання судді чи утримання його під вартою, перерозподіл бюджетних видатків на суди. Зважаючи на відкладення Етичною радою співбесід з кандидатами до ВРП на невизначений строк, малоймовірно що в найближчий час вдастся відновити повноважність ВРП. Саме тому, законодавцю вже зараз потрібно пропрацювати механізм передачі частини повноважень ВРП іншим суб’єктам в системі правосуддя, для забезпечення стабільної роботи судової системи в умовах війни.

Крім того, зважаючи на те, що Конституція не допускає обмеження права на доступ до правосуддя навіть в умовах воєнного стану, органам суддівського врядування необхідно розробити рекомендації судам про особливості здійснення в сучасних умовах.