preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 17 – 23 травня 2022 рокy

24.05.2022

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).


Активізувалися процедури заповнення вакантних посад у Вищій раді правосуддя


Подія

19 травня оприлюднено оголошення про проведення 11-13 липня ХІХ позачергового з’їзду суддів, на якому мають обрати  вісім членів Вищої ради правосуддя (далі – ВРП) та двох суддів Конституційного Суду. Крім того, наступного дня Етична рада прийняла рішення про проведення співбесід з кандидатами до ВРП у режимі відеоконференції. Водночас, дати проведення співбесід поки не визначені.

Оцінка ЦППР

Оголошення Ради суддів про проведення з’їзду суддів у липні цього року, а також відновлення роботи Етичною радою, дають сподівання на те, що в найближчі місяці буде відновлено повноважність ВРП. Наразі до складу ради входять всього чотири члени (двоє за квотою суддів, один за квотою Президента та Голова Верховного Суду за посадою). Заповнення з’їздом суддів восьми вакантних посад членів ВРП, в поєднанні з потенційною можливість обрання ще трьох членів Парламентом та з’їздом науковців (ці конкурси наразі тривають, і ще до початку війни Етична рада почала співбесідувати конкурсантів) дозволить сформувати ВРП у складі п’ятнадцятьох осіб. Така кількість членів дозволить раді приймати більшість рішень, які віднесені до її повноважень. 

Водночас, існує законодавча невизначеність, пов’язана з тим, що за законом ВРП є повноважною за умови обрання (призначення) на посаду щонайменше п’ятнадцяти членів. За вищевказаного розвитку подій, призначеними (обраними) у складі ВРП будуть всього чотирнадцять членів, оскільки Голова Верховного Суду входить до складу ради за посадою. Саме тому, з метою уникнення будь-яких сумнівів у легітимності діяльності ради, Президенту, Раді прокурорів, Раді адвокатів необхідно в найкоротші строки оголосити конкурси на вакантні посади за своєю квотою у складі ради.