preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 10 – 16 травня 2022 рокy

17.05.2022

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).


Цифровізація правосуддя продовжується навіть в умовах війни


Подія

13 травня Державна судова адміністрація України (далі – ДСА) повідомила про можливість користувачів використовувати електронний підпис “Дія.Підпис” для авторизації в системі “Електронний суд”, підпису документів та участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів (в т.ч. за кордоном). Це дозволить забезпечити доступ до правосуддя для громадян, які внаслідок бойових дій не можуть отримати кваліфікований електронний підпис, оскільки “Дія.Підпис” можна отримати онлайн в застосунку “Дія”. Про розробку цього інструменту ДСА повідомляла ще на початку лютого цього року.

Оцінка ЦППР

Події останніх років засвідчують, що розвиток цифрових технологій, які здатні забезпечити доступ до правосуддя та стабільну роботу судової системи в умовах форс-мажорних обставин, повинен стати одним із пріоритетних напрямків для України. Пандемія COVID-19 стала першим стрес-тестом для судів і сприяла запровадженню можливості для учасників судового процесу брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференцій з використанням власних технічних засобів. 

Наступним стрес-тестом стало повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України у лютому 2022 року, яке породило нові виклики для системи правосуддя та вчергове засвідчило важливість пришвидшення цифровізації правосуддя, зокрема запровадження: 

    • повноцінного електронного документообігу, який дозволив би запобігти знищенню матеріалів судових справ;
    • сервісів, які забезпечують захищену дистанційну роботу суддів. Такий інструмент, в поєднанні з онлайн-розглядом судової справи, дозволив би забезпечити стабільну роботу суду навіть в умовах фізичної неможливості здійснювати правосуддя в приміщенні суду. Для прикладу, така можливість повноцінно реалізована щонайменше в 17 країнах-членах Європейського Союзу;
    • екстериторіального розгляду справ, тобто, розгляду справ незалежно від місцезнаходження суду та сторін.