preloader

Що вас цікавить?

Політичний аналіз подій за період з 18 по 25 листопада 2019 року

25.11.2019

Щотижневий політичний аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

У рубриці “Щотижневий політичний аналіз” подана вся щотижнева аналітика, здійснювана Центром політико-правових реформ.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua.



Парламент поставив під загрозу розслідування «справ Майдану»


1. Експертна думка ЦППР

20 листопада слідчі органів прокуратури втратили право здійснювати досудове розслідування. Саме ці слідчі розслідували злочини, вчинені під час подій Революції Гідності (т. зв. «справи Майдану»). Згідно з вимогами законодавства нерозслідувані справи мають бути передані Державному бюро розслідувань (ДБР). Зважаючи на те, що розслідування у вказаних справах слідчими прокуратури здійснювалося тривалий час, передання їх до нового органу досудового розслідування негативно відобразиться на якості, швидкості та повноті розслідування та в результаті може призвести до повного розвалу слідства.

Через бездіяльність Парламенту розслідування «справ Майдану» опинилося під загрозою. Це змусило Є. Закревську, адвоката родин Небесної Сотні, оголосити голодування до ухвалення відповідної поправки та переведення слідчих та прокурорів до ДБР.

2. Позиція відповідних органів влади

Голова депутатської фракції «Слуга народу», яка становить більшість у Парламенті, Д. Арахамія повідомив, що провести позачергове засідання неможливо через те, що депутати працюють в округах, а тому «треба потерпіти до 3 грудня».

Натомість партія «Голос» підтримала ініціативу щодо проведення позачергового засідання Парламенту.

3. Оцінка ЦППР контраргументу органу влади

Можливість проведення позачергового пленарного засідання Верховної Ради України передбачена регламентом. Посилання Д. Арахамії на те, що наразі депутати працюють в округах, не може бути достатнім аргументом, оскільки такі засідання проводяться саме у невідкладних випадках. Зокрема, за повідомленням Є. Закревської, із 67 слідчих Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури, які розслідували «справи Майдану», станом на 20 листопада залишалося 25, тобто до 3 грудня може просто не залишитися слідчих, яких можна буде перевести до ДБР. Крім того, до 3 грудня строк голодування Є. Закревської буде становити аж 13 днів.

4. Пов’язане законодавство/розпорядження, що вимагає від органу влади діяти в певний спосіб

Відповідно до ч. 8 ст. 19 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» у невідкладних випадках у період між пленарними засіданнями під час сесії Парламенту на вмотивовану вимогу осіб, які згідно з Конституцією України мають право вимагати скликання позачергової сесії Верховної Ради (Президент, третина народних депутатів від конституційного складу парламенту), а також за пропозицією Погоджувальної ради Голова Верховної Ради України не пізніш як у триденний строк скликає позачергове пленарне засідання. До порядку денного такого засідання включаються лише питання, розгляд яких визначено в пропозиціях про скликання такого засідання.

5. Пропозиція ЦППР: як вирішити проблему, використовуючи юридичні механізми

ЦППР підтримує вимоги, викладені Адвокатською дорадчою групою. Зокрема, вважаємо, що Президент мав би ініціювати як невідкладний законопроект для вирішення цієї проблеми і скликати позачергове засідання Верховної Ради України, на якому проголосувати норму, яка дозволить зберегти слідство у «справах Майдану» шляхом створення в ДБР окремого слідчого підрозділу у цих справах і переведення туди слідчих і прокурорів, які розслідують «справи Майдану».