preloader

Що вас цікавить?

Політичний аналіз подій 6 – 13 квітня 2020 року

13.04.2020


Щотижневий політичний аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

У рубриці “Щотижневий політичний аналіз” подана вся щотижнева аналітика, здійснювана Центром політико-правових реформ.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua.




Державна судова адміністрація України врегулювала проведення відеоконференцій за межами приміщення суду


Подія

8 квітня Державна судова адміністрація України (ДСА) затвердила Порядок роботи з технічними засобами відеоконференц-зв’язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду (Порядок).

Порядок передбачає:

  •  проведення судових засідань у режимі відеоконференції з використанням системи «Easycon»;
  •  для участі в засіданні учасник має авторизуватися в системі з використанням ЕЦП. Участь неавторизованих учасників неможлива;
  •  на початку засідання учасник має показати на камеру документ, що підтверджує особу.

Порядок затверджений з метою деталізації положень Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (набрав чинності 2 квітня), який, зокрема, передбачив право учасників цивільних, господарських та адміністративних справ брати участь у судовому розгляді в режимі відеоконференції, перебуваючи поза межами приміщення суду (див. Політичний аналіз подій 23-30 березня).

Оцінка ЦППР

По-перше, Порядок визначає єдиною можливою системою для проведення відеоконференцій сервіс «Easycon». Згідно з повідомленням Прес-центру судової влади України, програма для відеоконференцій може обиратися на розсуд суду, проте це не випливає з Порядку, який визначає системою відеоконференц-зв’язку лише «Еasycon».

По-друге, система «Еasycon» має низку недоліків. Як виявив експерт ЦППР Роман Куйбіда, на момент затвердження Порядку система є платною і незагальнодоступною. Поки не зрозуміло, чи буде вона платною також для учасників судового процесу. Використовувати систему можна лише за наявності ЕЦП, що прямо суперечить закону, який передбачає авторизацію учасників без цифрового підпису іншими способами: за допомогою документа, що посвідчує особу, або в порядку, який має визначити ДСА (наразі вона цього не зробила). Крім того, система сприймає лише ЕЦП, видані 6 емітентами, не дозволяючи, наприклад, використовувати підпис, виданий Приватбанком (який клієнти банку можуть отримати онлайн).

По-третє, у Порядку не визначено механізм проведення онлайн-трансляцій судових засідань, що є обов’язком суду, у випадку, якщо всі учасники беруть участь у справі в режимі відеоконференції. Відсутність трансляції порушує конституційну засаду гласності судового розгляду.

На думку експертів ЦППР, Порядок потребує істотного доопрацювання, передусім шляхом розширення можливості судів використовувати інші загальнодоступні системи відеоконференц-зв’язку, які придатні для дистанційного судового розгляду, а також забезпечення можливості дистанційної участі особам, які наразі не мають ЕЦП. Крім того, слід організаційно забезпечити онлайн-трансляцію судових засідань, які відбуваються в режимі відеоконференції.



Суд провів судові засідання з використанням Zoom


Подія

8 квітня Сьомий апеляційний адміністративний суд повідомив, що провів два засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, для організації яких була використана програма ZOOM. Це перше повідомлення про факт проведення в Україні судових засідань за допомогою загальнодоступної програми відеоконференцзв’язку.

Оцінка ЦППР

Експерти ЦППР вітають запровадження практики проведення дистанційних розглядів за допомогою загальнодоступних програм. Такий підхід в умовах обмежувальних заходів для запобігання поширення COVID-19 набуває популярності в багатьох країнах. Проте інші країни, які через карантин перейшли на дистанційні розгляди, обов’язково дбають про публічний розгляд, оскільки це невід’ємна складова права на справедливий суд.

На жаль, на сайті / Fb-сторінці / Youtube-каналі апеляційного суду і порталі «Судова влада України» немає оголошення про трансляцію цих засідань, немає інформації і про здійснення трансляції в Інтернеті.

За загальним правилом, судовий розгляд є відкритим. Судове засідання має анонсуватися, а у випадку, якщо всі сторони беруть участь у ньому в режимі відеоконференції, обов’язково транслюватися в Інтернеті. Відступ від принципу гласності судового процесу недопустимий та значною мірою підриває законність рішення у справі.

Виходом із ситуації, коли більшість судових процесів вимушені перейти в режим відеоконференцій, може бути транслювання їх на Youtube, що активно здійснювалося ще до карантину на сторінці «Судова влада України». Технічна можливість транслювання відеоконференції Zoom на Youtube існує.



Вища рада правосуддя всупереч закону працює в закритому режимі


Подія

9 квітня Вища рада правосуддя (ВРП) внесла зміни до власного регламенту, якими передбачила можливість учасників узяти участь у засіданні ради або дисциплінарної палати в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів. Для цього має використовуватися сервіс «Еasycon», який 8 квітня визначений Державною судовою адміністрацією України як платформа для проведення відеоконференцій у цивільних, господарських та адміністративних справах.

Раніше, 18 березня, ВРП повідомила, що: «обмежила доступ до приміщень Вищої ради правосуддя відвідувачів, крім служби невідкладної медичної допомоги, фельд’єгерської служби та працівників служб з обслуговування систем і мереж Вищої ради правосуддя (у невідкладних випадках)», що стало перешкодою для представників ЗМІ та інших слухачів бути присутніми на відкритих засіданнях ради та її органів.

Частина 1 ст. 30 Закону «Про Вищу раду правосуддя» встановлює загальне правило, що засідання ради та дисциплінарних палат проводяться відкрито. Тобто закон гарантує право кожної особи бути присутньою на засіданнях ради. Проте ВРП розглядає всі питання за зачиненими дверима за відсутності будь-яких можливостей доступу до засідань журналістів та громадськості.

Оцінка ЦППР

Надання можливості всім учасникам провадження у ВРП (а не тільки суддям, як це було передбачено в попередній редакції регламенту) брати участь у засіданнях у режимі відеоконференції, у тому числі з використанням власних технічних засобів, є потрібним та своєчасним заходом в умовах карантину. Проте внесені зміни не враховують необхідність забезпечення реалізації вимоги закону про відкритість засідань ВРП та її органів.

В умовах карантинних обмежень ВРП слід відновити онлайн-трансляцію своїх засідань та засідань дисциплінарних палат. ВРП має необхідне технічне та програмне забезпечення, оскільки регулярно транслювала свої засідання з 2015 року і до листопада 2019 року (див. Політичний аналіз подій 11-18 листопада 2019 року), допоки не внесла зміни до регламенту, обмеживши проведення трансляцій лише випадками, коли про це клопочуть всі сторони провадження.

Порушення вимоги відкритості підриває легітимність рішень ВРП та її органів. Для розв’язання цієї проблеми ВРП в умовах карантину необхідно використовувати наявні технічні можливості для проведення онлайн-трансляцій засідань.