preloader

Що вас цікавить?

Заява Коаліції громадських організацій «За чесний референдум» щодо відсутності демократичного механізму проведення всеукраїнських референдумів

16.01.2014
Конституціоналізм /
Конституційний Суд

На сьогодні в Україні неможливо провести чесний референдум, тобто референдуму, результат якого буде відповідати реальному волевиявленню Українського народу, – з будь-якого питання.


ЗАЯВА

Коаліції громадських організацій «За чесний референдум» щодо
 відсутності демократичного механізму проведення всеукраїнських референдумів

Українські громадські діячі 15 січня 2014 року звернулися до Ради Всеукраїнського об’єднання “Майдан”, лідерів парламентських і позапарламентських політичних партій, громадських організацій і рухів з закликом підтримати їхню ініціативу щодо проведення всеукраїнського референдуму про дострокові вибори Президента України.

Коаліція громадських організацій «За чесний референдум», яка була утворена 6 лютого 2013 року у відповідь на неконституційні дії влади щодо законодавчого закріплення проведення референдумів в Україні, підкреслює неможливість проведення на сьогодні в Україні чесного референдуму, тобто референдуму, результат якого буде відповідати реальному волевиявленню Українського народу, з будь-якого питання.

Так, 6 листопада 2012 року у неконституційний спосіб було прийнято Закон «Про всеукраїнський референдум», який суперечить Конституції України та європейським стандартам, а проведення всеукраїнського референдуму відповідно до норм цього Закону призведе до викривлення результату волевиявлення народу. Громадяни за новим Законом отримали формальне право прийти проголосувати на референдумі без гарантій отримати результат, який буде відображати реальне волевиявлення Українського народу. Фактично Закон встановлює ще один механізм для прийняття рішень владою через маніпулювання результатами волевиявлення громадян. Органи державної влади можуть безпосередньо впливати на кінцевий результат національного референдуму практично на всіх етапах його проведення. Так, Закон встановлює:

• нереальний без підтримки влади порядок ініціювання референдуму народом;

• недемократичний порядок створення комісій з референдуму, які підраховують голоси виборців;

• нерівні можливості для прихильників та опонентів питання референдуму насамперед щодо проведення агітації, що позбавляє громадян можливості свідомого вибору при голосуванні; 

• можливість винесення на референдум всупереч Конституції законопроектів (включаючи конституційні) без попереднього публічного обговорення їх текстів, автори яких також можуть бути невідомі;

• прийняття рішення на референдумі незалежно від кількості громадян, що взяли у ньому участь.

По-друге, Конституційний Суд України у Рішенні від 27.03.2000 р. № 3-рп висловив правову позицію щодо неконституційності проведення всеукраїнського референдуму, зокрема за народною ініціативою, з питання достроково припинення повноважень конституційних органів державної влади. Він зазначив, що «Конституція України не передбачає інституту висловлення недовіри на всеукраїнському референдумі, в тому числі проголошеному за народною ініціативою, Верховній Раді України чи будь-яким іншим конституційним органам державної влади як можливої підстави дострокового припинення їх повноважень». Тому можливість провести референдум з питання, яке ініціюється громадськістю, практично відсутня.

Наша позиція щодо неприйнятності у демократичному суспільстві Закону «Про всеукраїнський референдум» у редакції, прийнятій 2012 року, була публічно проголошена ще у лютому 2013 року. Спроби зробити цей закон «працюючим» можуть призвести лише до негативних наслідків для суспільства, оскільки посилять інструменти авторитарної влади.

Таким чином, вважаємо ініціювання проведення всеукраїнського референдуму про дострокові вибори Президента України недоцільним, оскільки воно у принципі не може привести до позитивного результату. Ми отримаємо або марно потрачені зусилля, або проведення маніпулятивного національного референдуму, результати якого не будуть відображати реального волевиявлення народу.

Підтримка ініціювання проведення всеукраїнського референдуму про дострокові вибори Президента України опозиційними парламентськими силами призведе до фактичного визнання ними неконституційного Закону «Про всеукраїнський референдум» та розв’яже руки авторитарній владі для узурпації влади шляхом проведення своїх референдумів відповідно до цього Закону.

Закликаємо Раду Всеукраїнського об’єднання “Майдан”, лідерів парламентських і позапарламентських політичних партій, громадських організацій і рухів утриматися від підтримки цієї ініціативи, а її ініціаторів – відкликати її.

Коаліція громадських організацій «За чесний референдум»:
Центр політико-правових реформ
Український незалежний центр політичних досліджень
Центр UA
Лабораторія законодавчих ініціатив
Інститут виборчого права