preloader

Що вас цікавить?

Янукович сам боїться своєї “страшилки” про розпуск ВР

11.02.2014
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Можливість дострокових виборів та їх наслідки прокоментував в інтерв’ю Еспресо.TV голова правління “Центру політико-правових реформ” Ігор Коліушко.


Розпуском парламенту Янукович ще більше зажене себе в глухий кут і остаточно поставить під сумнів свою легітимність

Вже неодноразово говорилося, що Віктор Янукович лякає депутатів, насамперед, своїх регіоналів розпуском парламенту. Зокрема, саме ця страшилка була озвучена фракції ПР, коли Янукович особисто примчав у парламент наводити порядок серед регіоналів, дехто з яких хотів компромісу з опозицією. Тепер тема розпуску ВР знову підіймається, хоча юридично, бездоганних шляхів для цього у Януковича немає. А усі юридичні хитрощі, за допомогою яких Віктор Федорович може ліквідувати єдиний легітимний майданчик для компромісу, сприйматимуться Майданом та Заходом  як відвертий виклик та узурпація.  

Дивно цей крок виглядає і з тієї точки зору, що виходячи з принципу безперервності влади, нинішній парламент, в принципі, повинен працювати до обрання нового складу ВР, а теперішні депутати будуть зберігати недоторканість. То ж чого досягне Янукович розпуском парламенту, якщо треба буде призначати нові вибори та до них терпіти той же теперішній парламент?

Звісно, Віктор Федорович може наплювати на ці нюанси та навіть якось пояснити, що цей парламент після розпуску нелегітимний, а нових виборів, поки в країні криза, не потрібно. Але саме це, більш ніж введення Надзвичаного стану, може підштовхнути країну до громадянської війни. І ця війна виглядатиме як протистояння сил парламенту (за справу парламенту виступатимуть не лише опозиція, а і комуністи, та значна частина регіоналів). Простіше кажучи, це буде війна республіканців проти диктатора – Президента. І майданчика для пошуку компромісу вже не буде. 

Можливість дострокових виборів та їх наслідки прокоментував в інтерв’ю Еспресо.TV голова правління “Центру політико-правових реформ” Ігор Коліушко. 

Що потрібно президенту, щоб зараз розпустити Верховну Раду? Які в нього є для цього варіанти та повноваження?

– Конституція має одну умову, за якою президент має право достроково припинити повноваження Верховної Ради. Це якщо Верховна Рада впродовж 30 днів не може зібратися для проведення пленарного засідання.

Зараз у ЗМІ з’явилася інформація, що Президент та його юристи планують ігнорувати слово «лише» у 90-й статті Конституції про перевибори. Отже, може розпустити парламент не «лише» у випадку неможливості зібратися.

– Я не знаю, на що вони тоді будуть посилатися. Навіть якоїсь аналогії з 2007 роком не проглядається. Тоді на 102-гу статтю Конституції було посилання, а тут абсолютно цього немає.

Згідно з цією гіпотезою вони планують посилатися на ухвалу Конституційного Суду 1997 року, де є формулювання про те, що президент повинен “безпосередньо втручатися у критичну ситуацію з метою усунення будь-якої загрози для держави та її громадян”.

– Така точка зору принаймні раніше висловлювалася неодноразово. Я не пам’ятаю суть цього рішення,  але подібне тлумачення було саме в 2007 році. Ющенко ініціював дострокове припинення повноважень Верховної Ради в зв’язку з тим, що депутати зраджують своїх виборців, міняють свою політичну орієнтацію відносно тої, з якою вони проходили на вибори.

Я нічого подібного зараз не бачу у Верховній Раді. Більше того, на моє глибоке переконання, джерелом кризи та напруженості у Україні є саме президент, а не Верховна Рада. Їй можна хіба дорікати за бездіяльність та продовження надмірної лояльності до президента.

Якщо Рада розпущена, а нові вибори не призначені, то чи працює нинішній склад Ради і чи мають депутати недоторканість?

– Це також питання, з приводу якого точиться багато дискусій. Конституція не дає прямої відповіді на нього. В принципі поширюється правило неперервності існування парламенту на випадок дострокового припинення повноваженнь, але я не дам точної відповіді.

Але у 2007 року ця неперервність зберігалася?

– Власне у 2007 році ці дискусії й точилися, але вони втратили значення, тому що потім указ Ющенка був скасований та дострокові вибори відбулися через інший механізм – складання повноважень більше однієї третини депутатів Верховної Ради. Тому відповіді на це питання ми так і не отримали. Зараз воно виникло вперше з 2007 року, треба вирішувати, пригадувати.

А зараз цей сценарій зі складанням повноважень вже неможливий?

– Ні, це неможливо реалізувати через те, що внесені зміни у законодавство і сьогодні не можна рішенням партії обнулити партійні списки тих, хто не став депутатом. Якщо нинішні депутати складуть повноваження, то їх місце займуть наступні у списку. Якщо ж це будуть «мажоритарники», то будуть призначені нові вибори по округах.

А чи може підготовка опозицією Конституційного акту стати приводом для припинення Януковичем повноважень Верховної Ради?

– Я не знаю, що це буде за акт та як його будуть застосувати та тлумачити. На мою думку, зараз треба говорити про конституційний договір, у якому сторонами мали б бути більшість депутатів Верховної Ради та президент України.  Тоді це не повинно б мати ніякого відношення до дострокових виборів.

А що зараз може дати Конституційний договір?

– Перш за все це має бути домовленість про створення технічного уряду і надання йому гарантій впродовж терміну його повноважень. Термін також має бути визначений цим договором. Мені здається, що цей уряд має виконувати повноваження до того, як новообраний парламент сформує новий уряд згідно з положеннями оновленої Конституції.

Підготувати конституційну реформу, провести парламентські вибори, а потім сформувати новий уряд. Це може тривати від року до трьох, тому що через три роки закінчуються повноваження цього скликання Верховної Ради.

Також договір має передбачити основні завдання для цього уряду, зокрема необхідні реформи та той шлях, яким міністри планують зупинити політичну та економічну кризу, які зараз є в Україні.