preloader

Що вас цікавить?

Відбулася пресконференція «Нова редакція Закону про політичні партії: мета та основні новели»

01.02.2021
Загальні новини /
Новини ЦППР

Згідно з опитуванням громадської думки Центру Разумкова 73,2% громадян не довіряють політичним партіям. Рівень спілкування між політичними партіями та громадянами під час міжвиборчого періоду зведений до мінімуму. Для виправлення такої ситуації була розроблена нова редакція Закону про політичні партії.


На пресконференції спікери презентували нову редакцію Закону про політичні партії. Експертна громадськість представила основну мету та завдання нової редакції Закону. На пресконференції спікери презентували нову редакцію Закону про політичні партії. Експертна громадськість представила основну мету та завдання нової редакції Закону.

«Основні рішення, які пропонує нова редакція закону “Про політичні партії”:

  • 1) спрощення реєстрації політичних партій (можливості подання документів на реєстрацію в електронному вигляді);
  • 2) формалізація членства в партії (членство лише в одній партії, відкритий доступ до списків членів партії);
  • 3) нові положення, які спрямовані на розбудову внутрішньопартійної демократії (зокрема, переважна більшість членів місцевих осередків на загальнопартійних з'їздах, збільшення прав членів партій, ротація керівних органів партії, “праймеріз” щодо внутрішньопартійного відбору кандидатів)».


«Партії отримали монополію на політичні процеси в Україні, тому їх відкритість, прозорість, підзвітність перед власними членами та виборцями – вагомий внесок в цивілізований розвиток держави. Авторам законопроекту довелось шукати компроміс між мінімальним втручанням у регулювання партій з процедурами, які захищатимуть членів партій та виборців від авторитарного стилю управління та не демократичності самих структур. Даний закон допоможе забезпечити відповідальну процедуру висування кандидатів на виборах, надає дороговкази щодо етичних норм та стандартів, забезпечує системи стримування та противаг проти недемократичних лідерів».

Ольга Айвазовська – голова правління Громадянської мережі «ОПОРА»:
«Моніторинг реалізації реформи політичних фінансів, імплементація якої розпочалася в Україні ще в 2016 році, показав, що без внесення комплексних змін до законодавства не вдасться підвищити прозорість фінансування політики, розширити доступ громадян та ЗМІ до інформації про обсяги і джерела фінансування партій і виборчих кампаній, забезпечити більш ефективний контроль за дотриманням встановлених законом вимог у цій сфері та відповідно зменшити ризики політичної корупції».

Юлія Зальцберг – експертка IFES з питань політичного фінансування та виборчих процесів, голова громадської організації "Інтегріті ЮА":
«Краща європейська практика розробки проєктів законів говорить про важливість включення стейкхолдерів до цього процесу. В Україні цей підхід ще не набув широкого вжитку, проте законопроєкт «Про політичні партії» проходить саме такий шлях – у кращих традиціях публічної політики. Спочатку була створена робоча група при ВРУ, потім було обговорення з експертами. В грудні ми провели серію публічних консультацій з партійними активістами, партбудівниками, громадськими активістами та науковцями, включивши всі регіони України до обговорення ключових ідей законопроєкту. Учасники публічних консультацій в цілому підтримали зміну підходів та спрощення процедури реєстрації політичних партій, розширення прав партійців на низовому рівні, прозорість фінансування та надали свої пропозиції до деталей втілення цих ідей. Наразі пропозиції учасників були включені до тексту закону і проєкт переданий на розгляд експертів ОБСЄ та Венеційської комісії».

Олександра Гліжинська – виконавча директорка Інституту "Республіка", співзасновниця ВІ "Активна Громада":

Пресконференція організована Центром політико-правових реформ у партнерстві з Громадянською мережею “ОПОРА”, Громадською організацією “Інтегріті ЮА” та Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” за фінансової підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги (UK aid) від уряду Великої Британії.

Законопроєкт був напрацьований парламентською робочою групою, до якої входили:

1.

Подгорна Вікторія – співголова Групи, народний депутат України;


2.

Костін Андрій – співголова Групи, народний депутат України;


3.

Макаров Олег – секретар Групи, народний депутат України;


4.

Загоруйко Аліна – народний депутат України;


5.

Лозинський Роман –  народний депутат України;


6.

Васильєв Ігор –  народний депутат України;


7.

Айвазовська Ольга – громадський діяч, голова Правління, координаторка виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА;


8.

Безпалько Ольга – заступник начальника – начальник відділу реєстрації громадських формувань Департаменту нотаріату та державної реєстрації  Міністерства юстиції України;


9.

Бернацький Богдан – викладач Національного університету «Києво-Могилянська академія»;


10.

Грень Віталій – член Центральної виборчої комісії;


11.

Гартвіг Денис – експерт з питань конституційного права Центру політико-правових реформ;


12.

Думанська Віта – керівниця громадської організації «Рух Чесно»;


13.

Зальцберг Юлія – голова громадської організації «Інтегріті ЮА», експертка, консультант IFES Ukraine з питань політичного фінансування;


14.

Кириченко Юлія – член Правління Центру політико-правових реформ;


15.

Кривинчук Юлія – старший асистент проекту IFES Ukraine;


16.

Кулик Віталій – директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства;


17.

Павленко Ірина – експертка Національного інституту стратегічних досліджень;


18.

Сидорчук Олексій – старший координатор проекту IFES Ukraine;


19.

Танасійчук Юрій – експерт з виборчого права громадської організації «Фундація «Галичани»;


20.

Фещенко Ігор – аналітик з партійних фінансів громадської організації «Рух Чесно»;


21.

Хардіков Вячеслав – начальник Управління реєстрації громадських формувань, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України;


22.

Шешеня Альона – консультант IFES Ukraine з питань політичного фінансування;


23.

Школьний Євген – експерт з питань публічної адміністрації Центру політико-правових реформ;


24.

Чорнуцька Ганна – керівник Департаменту запобігання політичній корупції  Національного агентства з питань запобігання корупції;


25.

Висоцький Артем – юрист, помічник-консультант народного депутата України В. Подгорної;


26.

Калиш Мар’яна – помічник-консультант народного депутата України В. Подгорної;