preloader

Що вас цікавить?

В Брюсселі відбулась експертна дискусія з конституційної реформи в Україні

21.05.2014
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

Учасниками дискусії стали представники аналітичних центрів, чиновники Європейського Союзу та НАТО, дипломати країн ЄС, журналісти українських та брюссельських видань


Liaison Office of the Ukrainian think-tanks in Brussels
Офіс зв’язків українських дослідницьких центрів в Брюсселі

Серія експертних зустрічей "Програма реформ України"

Експертна дискусія

"КОНСТИТУЦІЙНА РЕФОРМА В УКРАЇНІ"
6 травня 2014, 9.30 – 11.30
Офіс зв’язку Ради Європи з Європейським Союзом, Брюссель

ЗВІТ
 

В рамках серії експертних зустрічей "Програма реформ України" започаткованої Офісом зв’язку українських аналітичних центрів в Брюсселі, в офісі Ради Європи в Брюсселі відбулась експертна дискусія з конституційної реформи в Україні. Учасниками дискусії стали представники аналітичних центрів, чиновники Європейського Союзу та НАТО, дипломати країн ЄС, журналісти українських та брюссельських видань. 

Днем раніше ця дискусія була проведена у Берліні, у співпраці з німецькими партнерами (GIZ, Democracy Reporting International та німецьким офісом European Council on Foreign Relations).

Звіти та детальні експертні пропозиції щодо тексту нової Конституції України були направлені Венеціанській Комісії Ради Європи.

Голова Брюсельського офісу Ради Європи, посол Торбйорн Фройснес зазначив, що тема зустрічі є дуже важливою для майбутнього України, і це питання привертає особливу увагу міжнародної спільноти. Пан Фройснес зазначив, що наша сьогоднішня зустріч співпала з зустріччю міністрів закордонних справ країн – членів Ради Європи (РЄ), яка зараз проходить у Відні, і де також відбудеться неформальна зустріч з обговорення українських питань. Останні два десятиріччя Рада Європи підтримувала демократичні перетворення в перехідних країнах, включаючи Україну. РЄ виступає за чіткий поділ повноважень між виконавчою, законодавчою та судовою гілками влади. Експерти Венеціанської Комісії відіграють провідну роль у співпраці з Україною з питання надання експертної допомоги. 16 квітня 2014, Комітет Міністрів Ради Європи (КМ) підтвердив свою підтримку ініціативам, започаткованим новим українським керівництвом, які направлені, зокрема, на консолідацію функціонування демократичних інститутів, захист прав людини і верховенства права та зміцнення співпраці з міжнародними організаціями.

Комітет Міністрів схвалює візит Венеціанської Комісії до України в квітні 2014р., в рамках якого були проведені консультації з українським керівництвом по вдосконаленню процесу конституційної реформи.

Пан посол також нагадав про заяву Генерального Секретаря РЄ пана Ягланда 17 квітня 2014р., якою він привітав досягнення женевських
домовленостей по Україні. Свою готовність надати Україні експертну допомогу Генеральний Секретар повторив нещодавно на прес-конференції на початку травня. РЄ буде надавати підтримку з проведення конституційної реформи, з проведення чесних президентських виборів та підготовки відповідного законодавства з проведення парламентських виборів.

Модератор дискусії Олена Пристайко, голова Офісу зв’язку українських аналітичних центрів в Брюсселі, поінформувала учасників дискусії, що Офіс започаткував серію експертних дискусії по Україні і питання конституційної будівлі стали першими, яким Офіс вирішив приділити увагу. Вона коротко представила процеси з підготовки нової конституції, які наразі відбуваються в Україні. В Україні працює Тимчасова Парламентська Комісія з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України. Комісія має представити перший проект змін до конституції 15 травня ц.р. Експертне середовище України приймає активну участь у конституційному процесі. Вона доповіла про роботу трьох груп експертів, які працювали над окремими частинами Конституції (державні органи, питання місцевого самоврядування, прокуратура та судова система) і представили результати своєї роботи 15 квітня Парламентській Комісії. Вона зазначила, що обидва українські доповідачі на сьогоднішній зустрічі приймали і очолювали роботу цих груп і представлятимуть ці результати протягом зустрічі. Сьогоднішня дискусія надає можливість всім, хто займається питаннями України в Брюсселі, або цікавиться розвитком країни, детально ознайомитися з важливими процесами конституційної реформи.

Доповідачі виступали з презентаціями, які були розіслані учасникам дискусії, інститутам ЄС, НАТО, дипломатичних представництв країн-членів ЄС та дослідницьким центрам. 

Ігор Коліушко, Голова Ради Центру Політико-Правових Реформ на початку свого виступу підкреслив, що для України дуже важливою є підтримка постійних партнерських і ділових стосунків з європейськими партнерами, адже їх експертиза може в багато чому покращити процес реформування країни. Він зазначив, що необхідність конституційної реформи стала наявною не лише як результат недавньої революції, але є фактом, який експерти і політики обговорюють вже протягом багатьох років. Робота з цього питання посилилася у 2010р., коли Конституційний Суд України під величезним тиском Президента Віктора
Януковича дозволив ухвалити зміни в положення Конституції у спосіб, який у значній мірі підірвало її легітимність. Він нагадав, що Парламентська Асамблея Ради Європи у своїй Резолюції у грудні 2010р. рекомендувала Україні повернути легітимність Конституції і виправити ці порушення. Таким чином, поточний процес має на меті виправити помилки у тих розділах, де це критично необхідно. За словами фахівця, необхідно звернути увагу на такі питання як: децентралізації влади та проблеми із самоврядуванням; судова система і необхідність стандартизувати її відповідно до європейських стандартів; положення щодо функціонування виконавчої влади в Україні. Він підкреслив, що існує консенсус між експертами та політиками в Україні щодо збереження існуючої форми правління (президентсько-парламентська), але необхідне її вдосконалення. Також планується посилити роль Конституційного суду та принципів, за якими він формується і регулюється.

На думку Анатолія Ткачука, директора Інституту громадянського суспільства та радника Віце-прем’єр-міністра України, децентралізація влади є необхідним елементом реформування країни. Попередні спроби децентралізації уряду і поділу повноважень між регіональними та міськими радами не мали результату.

Росія наполягає на тому, що Україна повинна йти шляхом федералізації, будучи багатонаціональною державою із регіональними відмінностями. Проте Україна є однією з найбільш мононаціональних держав Європи – 82 % населення складають українці. Є лише два регіони – Луганська і Донецька області, де кількість етнічних українців нижче середнього рівня решти частини країни, але все ж більше половини. Тільки в
Криму українці перебувають у меншості. Головна проблема, що ускладнює децентралізацію в Україні, є її територіально-адміністративний поділ. Він підкреслив, що функції місцевих та обласних державних адміністрацій мають бути детально розподілені. Також, з 490 районів, що існують на сьогодні їх кількість повинна бути зменшена в чотири рази, число муніципалітетів – у 8 разів. Він зазначив, що вся підготовча
робота була зроблена і консенсус серед політиків, експертів і представників місцевого самоврядування про те, як здійснити ці зміни, був досягнутий. Лише Комуністична партія і Партія Регіонів не бажали проводити цю роботу і суттєво гальмували цей процес.

Богуслав Гертруда, керівник напряму з питань України Європейської служби зовнішніх справ (ЄСЗС), наголосив на тому, що питання конституційної реформи мають вирішуватися в Україні і самою Україною, як суверенною державою. ЄСЗС закликає Україну звернутися до відповідних експертів з Ради Європи та Венеціанської комісії, вітає вже вжиті урядом України кроки і закликає створити широкий національний діалог з цього питання, щоб завершити цей процес до вересня 2014 року. Він також наголосив на необхідності ратифікації Україною Римського Статуту.

В ході дискусії доповідачі відповіли на питання аудиторії, які, зокрема, торкалися різниці федералізації та децентралізації, можливості проведення всеукраїнського референдуму щодо державного устрою України, наступних кроків з конституційного процесу, часових рамок прийняття нової конституції, ставлення основних кандидатів на виборах президента до конституційного процесу і їхньої підтримки зміни конституції.

Завершуючи дискусію, Олена Пристайко подякувала Брюссельському Офісу Ради Європи за можливість проведення заходу, а також запросила учасників дискусії взяти участь у наступних експертних дискусіях Офісу в Брюсселі в рамках серії «Програма реформ України, зокрема у дискусії з питань енергетичної безпеки, яка відбудеться 20 травня та у обговоренні попередніх результатів президентських виборів в Україні 28 травня.