preloader

Що вас цікавить?

ЦППР приєднався до заяви ГО «Юридична сотня» з проханням розглянути і підтримати законопроєкт, який дозволить поверненим з полону захисникам і захисницям звільнитися зі служби за власним бажанням

31.03.2023
Загальні новини

Центр політико-правових реформ приєднався до заяви ГО «Юридична сотня» з проханням розглянути та підтримати законопроєкт 8061 «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання права на звільнення з військової служби та відстрочки від призову під час мобілізації особам, звільненим з полону».


Проєкт Закону зареєстровано 20 вересня 2022 року, однак у Верховній Раді його досі не розглянули. Натомість його підтримало Міністерство оборони України та рекомендував прийняти головний комітет. Законопроєкт отримав низку схвальних висновків від профільних комітетів.

Прийняття Закону допоможе узгодити українське законодавство з певними положеннями Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, де зокрема наголошується, що репатрійована особа не може бути допущена до повторної участі в бойових діях. Автори законопроєкту обґрунтовують його нагальне прийняття тим, що, згідно з практикою обмінів, українські захисники та захисниці повертаються з полону у вкрай важкому фізичному та психологічному стані. Вони проходять обстеження, лікування та коротку реабілітацію і мають повернутися до військової служби. Та не завжди і не всі готові до цього. Ба більше, після повернення до лав ЗСУ стан здоров’я може погіршитись, що, зрештою, негативно вплине на ефективність ведення бойових дій.

Значна частина військовослужбовців, повернених з полону, потребує довготривалої реабілітації і саме тому вони повинні мати право на звільнення з військової служби або відстрочку від призову під час мобілізації. На думку авторів законопроєкту, його прийняття покращить правовий захист військовослужбовців, звільнених із полону, допоможе якісно відновити їхній фізичний та морально-психологічний стан і продемонструє підтримку тим, хто повернувся з полону додому.

На підтримку законопроєкту також створили петицію