Стратегія реформування правосуддя: завдання для нового парламенту
26 листопада Центром політико-правових реформ спільно з Реанімаційним пакетом реформ була проведена міжнародна конференція «Стратегія реформування правосуддя: завдання для нового парламенту», в якій узяли участь судді, представники парламенту, адвокати, прокурори та відомі експерти-правники, дипломати
Джерело фото: vru.gov.ua
|
26 листопада 2014 року Центром політико-правових реформ спільно з Громадською ініціативою «Реанімаційний пакет реформ» була проведена міжнародна конференція «Стратегія реформування правосуддя: завдання для нового парламенту», в якій узяли участь судді, представники парламенту, адвокати, прокурори та відомі експерти-правники, а з привітальним словом виступив Посол Королівства Нідерландів в Україні Кейс Кломпенхаувер.
За мету організатори конференції визначили обговорення ключових викликів стратегії реформ у сфері правосуддя і вироблення рекомендацій для політичних партій – членів парламентської коаліції щодо подальших змін у судовій системі та кримінальній юстиції в контексті імплементації Угоди про асоціацію Україна – ЄС.
Представник фракції «Народний фронт» у парламенті нового скликання Леонід Ємець під час виступу зазначив, що обраний склад Верховної Ради має всі шанси реалізувати напрацьовані раніше пропозиції по комплексному реформуванню судової системи. Він констатував, що на сьогодні самоочищення судової влади не відбувається. Свідченням цього є те, що закон про відновлення довіри до судової влади передбачив нову процедуру призначення суддів на адміністративні посади, однак суддівські колективи практично в 90 % випадків призначили колишніх керівників. Леонід Ємець зробив акцент на тому, що, оскільки якісні зміни в судовій системі можливі лише за умови кадрового оновлення, коаліційною угодою передбачається проведення переатестації всього суддівського корпусу.
За словами іншого виступаючого, народного депутата Валерія Пацкана, зараз у країні немає часу робити лише «напівкроки», «косметичні» зміни, адже вони призводять до виникнення багатьох негараздів: «Прикладів можна наводити чимало – від сумнозвісного рішення щодо зміни Конституції у 2010 році до рішень судів стосовно ув'язнення людей, які вийшли на протести минулої зими. Перед нами постало чітке завдання змінити судову систему, привести її у відповідність до потреб суспільства і європейських стандартів, що, зрештою, сприятиме реалізації одного з найважливіших прав людини – права на справедливий суд, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».
На думку експерта Громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ», члена Ради з питань судової реформи Романа Куйбіди, завданням номер один для судової реформи має стати вирішення питання політичної залежності суддів як від парламенту, так і від президента. Цю думку продовжив суддя Конституційного Суду України у відставці Микола Козюбра, додавши, що довірити реформування судової системи самим суддям небезпечно, оскільки корпоративний інтерес продовжує діяти і сьогодні.
Одним з доповідачів на Конференції був адвокат Юридичного бюро «Єгоров, Пугінський, Афанасьєв і партнери» Сергій Гребенюк. Основне питання, поставлене адвокатом, звучало так: що заважає суддям приймати справедливі рішення? Відповідь виявилася простою – страх. Страх втратити посаду і блага, пов’язані з нею, стати жертвою організованої злочинності, бути «білою вороною» в суддівському колективі, корупція та некваліфікованість частини суддів. С. Гребенюк наголосив на тому, що корупція посідає далеко не перше місце у ряді причин прийняття неправосудних рішень – визначальним є саме адміністративний тиск. Факторами, що створюють сприятливі умови для цього, є безкарність суддів та в останню чергу – недосконалість матеріального й процесуального права. Одним із необхідних кроків на шляху до вирішення зазначеної проблеми Сергій Гребенюк назвав чітке врегулювання функцій посадових осіб – аж до створення своєрідних алгоритмів, згідно з якими вони повинні діяти.
За результатами Конференції підготовлені рекомендації для нового Парламенту, згруповані за такими напрямками:
- ліквідація механізмів, які дали можливість попереднім Президенту і Верховній Раді встановити політичний контроль над суддями;
- вдосконалення механізмів притягнення суддів до відповідальності;
- спрощення судового процесу та системи судів;
- у сфері кримінальної юстиції: розширення участі народу у здійсненні правосуддя та вдосконалення кримінального процесу;
- завершення реформи прокуратури.
Конференція була проведена за підтримки Представництва ЄС в Україні, Програми «МАТРА» Посольства Королівства Нідерландів, Програми OPDAT Департаменту юстиції США.