Реєстр судових рішень удосконалюється: між трактатами про байкерів стане легше знайти рішення судів
Відтепер рішення можна шукати не лише за датою ухвалення, номером, суддею, контекстом, а й за інстанцією (перша, апеляційна, касаційна), тематичним класифікатором, а також за кількома регіонами та судами одночасно.
Уперше з часу створення Єдиного державного реєстру судових рішень користувачі відчули зміни. Реєстр змінив інтерфейс і найважливіше – нарешті з‘явилися додаткові можливості для пошуку.
Відтепер рішення можна шукати не лише за датою ухвалення, номером, суддею, контекстом, а й за інстанцією (перша, апеляційна, касаційна), тематичним класифікатором, а також за кількома регіонами та судами одночасно.
Щоправда, адміністратор реєстру вказав, що оновлена система працює в тестовому режимі.
І справді, нові критерії пошуку не спрацьовують щодо рішень, ухвалених до цього часу.
Наприклад, система не знаходить жодного рішення, якщо обрати такі параметри: «Вищий адміністративний суд» і «перша інстанція». Результат пошуку – 0 рішень, незважаючи на те, що у цьому суді є ціла палата (п’ята), яка розглядає у першій інстанції справи проти Президента, Верховної Ради тощо.
Те ж саме, якщо шукати судові рішення за категорією справи. Спрацьовує лише пошук за категоріями господарських справ. Мабуть, тому що у господарських судах уже давно при наповненні реєстру фіксуються ці параметри.
Схоже, що категорії справ прив’язані до статистичних класифікаторів. На жаль, найменш інформативним є класифікатор цивільних справ – оскільки він прив’язаний не до тематики справи, а до форми провадження – позовного, наказного, окремого провадження тощо.
Але навіть ці невеличкі кроки – це певний прогрес, який у майбутньому може дати непогані результати. Ми неодноразово, ще від початку функціонування реєстру, звертали увагу<на те, що без ефективної системи пошуку реєстр може перетворитися на смітник, де важко буде щось знайти.
Так воно й сталося. Начебто для вирішення цієї проблеми, замість удосконалення реєстру, Рада суддів України пролобіювала закон, за яким до реєстру мають включатися не усі судові рішення, а лише ті, що визначені у переліку Ради суддів. Мабуть, суддям є що приховувати. Тому й не дивно, що замість судових рішень у реєстрі можна знайти анекдотичні тексти. Так, у документі, який значиться у системі як вирок Харцизького районного суду, під Державним гербом читаємо: «Трактат про байкерів».
Незважаючи на це, слід вітати намагання Державної судової адміністрації вирішити проблему в інший спосіб – шляхом удосконалення пошукових можливостей реєстру, а не обмеження його наповнення. Тож реєстр отримав шанс стати більш зручним у користуванні. Хоча це ще попереду.
Роман Куйбіда