"Заплатити компенсацію мав би слідчий чи суддя" – Микола Хавронюк про смаження яєчні на Вічному вогні
Європейський суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити 4 тис. євро киянці за її арешт та утримування у СІЗО після акції зі смаженням яєчні на Вічному вогні у "Парку вічної слави" в м. Києві. Склад злочину в діях Ганни Синькової є, але Україна все одно має виплатити їй гроші, як моральну компенсацію за те, що вона місяць пересиділа у під вартою вже після рішення суду
Склад злочину в діях Ганни Синькової є, але Україна все одно має виплатити їй гроші, як моральну компенсацію за те, що вона місяць пересиділа у під вартою вже після рішення суду.
Про це розповів правознавець-кримінолог Микола Хавронюк в коментарі Gazeta.ua.
Європейський суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити 4 тис. євро киянці за її арешт та утримування у СІЗО після акції зі смаженням яєчні на Вічному вогні у "Парку вічної слави" в м. Києві
"Відповідно до Кримінально-процесуального Кодексу України, особа може триматися під вартою лише протягом того строку, який визначив суд. Якщо, наприклад, сьогодні о 19-й годині, завершується термін перебування під вартою, то о 19:01 вже буде порушення закону. Цю дівчину тримали під вартою без рішення суду близько місяця. Це просте порушення, за яке Україна дійсно має відповідати. Більше того, треба було б стягнути ці 4 тисячі євро з тієї особи, з вини якої це сталося. Чи це був слідчий, чи посадова особа слідчого ізолятору, чи суддя – неважливо. Це відшкодування моральної шкоди виключно за те, що вона пересиділа в слідчому ізоляторі під час досудового розслідування. А засудили її правильно. Вона вчинила злочин, передбачений конкретною статтею Кримінального кодексу, що пов'язаний зі знущанням над могилою," – розповів правознавець.
Рішення Європейського суду дуже чітке: він побачив злочин в діях тієї особи.
"Суд пояснив, що яєчня на Вічному вогні – це порушення правопорядку, за яке національний законодавець має право встановити кримінальну відповідальність. Коли ця дівчина сказала, що це лише газ, Європейський суд пояснив: ні, це не лише газ, це пам'ять про осіб, які загинули і ця пам'ять зберігається у людей. Вони загинули недаремно", – зазначив Микола Хавронюк.
У 2010 році, беручи участь у перфомансі, кілька осіб смажили яєчню і сосиски над Вічним вогнем на могилі Невідомого солдату в Києві. Пізніше його учасниця Ганна Сінькова опубліковала в інтернеті відеоролик і пояснила, що протестує проти витрати дорогоцінного природного газу. У 2011-му активістка була арештована і провела в СІЗО 3 місяці. В тому ж році дівчина поскаржилася у ЄСПЛ за порушення своїх прав. Суд скаргу відхилив, однак через те, що учасниця акції незаконно провела в ув'язненні зайвий місяць після винесеного рішення суду, присудив виплатити їй 4 тисячі євро.