preloader

Що вас цікавить?

Парламент з Президентом посягнули на Конституцію. Чи захистить її Конституційний Суд?

28.01.2016
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

29 січня КСУ почне розгляд справи за поданням 51 народного депутата, що просять розтлумачити положенням „на наступній черговій сесії Верховної Ради України“, яке міститься у статті 155 Конституції.
 


29 січня КСУ почне розгляд справи за поданням 51 народного депутата, що просять розтлумачити положенням „на наступній черговій сесії Верховної Ради України“, яке міститься у статті 155 Конституції.
Напередодні, 28 січня народні депутати проголосували за зміни у свій Регламент, щоб дозволити собі розглядати на наступній сесії проект змін до Конституції (децентралізація), який був попередньо схвалений Верховною Радою і не був розглянутий на наступній черговій сесії після попереднього схвалення. Президент Порошенко підписав закон в рекордні терміни – через кілька годин після його прийняття.


Вибіркова оперативність Конституційного Суду


Конституційний Суд не може вже більше року захистити Основний Закон – визнати неконституційним Закон "Про всеукраїнський референдум", який встановлює неконституційний порядок зміни Конституції.
Ще 1 грудня 2014 року народні депутати звернулися до КСУ із відповідним поданням. Але Суд не спромігся навіть почати розгляд цієї справи. В той час Суд з блискавичною швидкістю (за пару днів) відкриває провадження та починає розгляд справи, в якій нема потреби.

Конституційний Суд вирішив тлумачити те, що вже сам розтлумачив раніше

В момент, коли закінчується сесія, на якій Парламент має право прийняти конституційні зміни щодо децентралізації, влада перестала розуміти, що таке "чергова наступна сесія" Парламенту.  При цьому у попередній практиці внесення змін до Конституції та правових позиціях Конституційного Суду положення статті 155 Конституції завжди розумілися однозначно.
У Рішенні від 17 жовтня 2002 р. (справа №1-6/2002) Конституційний Суд звертав увагу, що «з сесійним характером роботи Верховної Ради України Конституція України пов’язує й певні особливості здійснення її повноважень … Питання про внесення змін до Конституції України має бути розглянуте і вирішене на двох чергових сесіях Верховної Ради України послідовно (стаття 155 Конституції України)» (п. 3 мотивувальної частини Рішення).


«Нерозуміння» Конституції не заважає депутатам переписувати конституційні процедури в Регламенті ВР


«Нерозуміння» конституційної процедури зміни Конституції  не завадило 28 січня народним депутатам додати нові норми до Регламенту, які деталізують конституційну процедуру зміни Конституції. І за день до початку розгляду справи у КСУ, депутати самі собі розтлумачили у Регламенті ВР, що «наступна чергова сесія Парламенту – це  через одну сесію». Мабуть, коли буде закінчуватися четверта сесія Парламенту, отримаємо нові положення Регламенту ВРУ, що наступна чергова сесія Парламенту – це  через дві сесії.


В Конституційному Суді зараз «граблі» Януковича


Маємо надію, що Президент, Парламент та Конституційний Суд розуміє наслідки чергової зміни Конституції у неконституційний спосіб. Нагадаємо, що президента, який змінив за допомогою Конституційного Суду Конституцію України у неконституційний спосіб, вже нема в країні. На жаль, на сьогодні залишаються на своїх посадах  судді Конституційного Суду, що вчинили цей злочин.