preloader

Що вас цікавить?

МВС створює мега-базу даних, що може бути використана проти громадян

06.12.2013
Конституціоналізм /
Права людини

Міністерство внутрішніх справ створює Єдиний державний демографічний реєстр (ЄДДР) – величезну базу даних, яка становить суттєву загрозу для дотримання прав людини в Україні. Така база даних може бути використана проти громадян, зокрема, опозиційних політиків, громадських активістів, мітингувальників


Міністерство внутрішніх справ створює Єдиний державний демографічний реєстр (ЄДДР) – величезну базу даних, яка становить суттєву загрозу для дотримання прав людини в Україні. Така база даних може бути використана проти громадян, зокрема, опозиційних політиків, громадських активістів, мітингувальників.

Про це сьогодні на прес-конференції в Києві заявили представники правозахисних організацій.

Така централізована база даних міститиме невичерпний перелік персональних даних про всіх громадян. Тут будуть відомості про батьків та рідних, відцифрований зразок підпису та образ обличчя, додаткові біометричні дані, інформація про місце реєстрації, сімейний стан, власність тощо.

За словами юриста Української Гельсінської спілки з прав людини Максима Щербатюка,  ЕДДР становить значні ризики для дотримання права на приватність, оскільки створення величезної бази персональних даних, може приводити до виникнення серйозних порушень конституційного права людей на невтручання в приватне життя.

«В умовах «слабкої» демократії, можливості, які дає єдиний державних демографічний реєстр, можуть стати ще одним інструментом тиску і контролю з боку держави щодо своїх громадян. Наприклад,  за допомогою цього реєстру, маючи тільки фото чи відео з акцій протесту, можна за відцифрованим образом обличчя визначити людей, які там були, заблокувати їхні банківські рахунки, переслідувати родину чи зруйнувати бізнес. Можливості практично необмежені – була б  фантазія», – вважає він.

Як зазначила голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик, створення ЄДДР передбачено законом «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» – авторства депутата-регіонала Василя Грицака. Незважаючи на протести громадськості, закон був прийнятий 20 листопада 2012 року, а набув чинності 6 грудня 2012 року.

«Сьогодні ми відзначаємо сумні роковини цього закону. А більше приводів для песимізму додає той факт, що уряд вже виділив 300 мільйонів бюджетних гривень для створення цієї бази у цьому році і передбачено виділення ще 500 мільйонів протягом наступних двох років», – сказала Тетяна Печончик.

На її думку, особливо цинічно, коли «виділяються сотні мільйонів гривень з кишень громадян для порушення їхніх же прав, а при цьому держава не виплачує пенсії і зарплати».

Голова правління Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук розповіла, що цей закон приймався нібито на вимогу Євросоюзу для запровадження біометричних паспортів і лібералізації візового режиму: «Однак для запровадження біометричних паспортів зовсім не обов’язково створювати єдиний демографічний реєстр, – вважає вона. –Більш того, в країнах ЄС нема подібних баз даних. Демократичні держави з різними правовими системами визнають, що зведення всієї інформації про людину в одній базі даних – це дуже небезпечно, бо створює надто великі спокуси для неправомірного використання цієї інформації».

Заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук підкреслив, що закон про демографічний реєстр є яскравим прикладом корупційності та недемократичної сутності української влади. Адже цей закон, з одного боку, був спрямований на здирництво з громадян та з бюджету додаткових коштів– через впровадження нікому не потрібних нових видів документів (нового внутрішнього паспорта, нового посвідчення водія і десятка інших документів). І рік, що минув,на думку експерта, лише підтвердив тезу про те, що паспортна сфера в Україні – для влади, це насамперед бізнес.

З іншого боку, у законі цілеспрямовано закладається можливість тотального втручання у приватність громадян. Адже, за словами Віктора Тимощука, ЄДДР – це безпрецедентна інтегровано-централізована база даних, яка фактично являтиме собою картотеку на всіх мешканців України.  Будь-хто (недобросовісний чиновник, міліціонер, злочинець) завжди матимуть можливість отримати інформацію з цієї бази даних. Адже низька правова культура влади, високий рівень корупції в Україні є очевидними фактами.

«Отже, суспільству потрібно вжити усіх можливих заходів, щоб зупинити створення ЄДДР. Наші громадські організації вимагають скасування закону про ЄДДР. Така інтегрована база даних є неприпустимою. Натомість ми пропонуємо використовувати модель розрізнених (відомчих та локальних) реєстрів з належним контролем за доступом до персональних даних. І, звичайно, потрібно належно урегулювати новим законом процедури надання та оплати паспортних адміністративних послуг», – додав Віктор Тимощук. 

Центр політико-правових реформ запрошує всіх бажаючих обговорити альтернативні варіанти проведення державної політики з проблемних питань. На основі цього будуть підготовлені законопроектні пропозиції, зокрема, нова редакція Закону «Про документи, що посвідчують особу».