Конституційна скарга: новий інститут захисту прав громадян в Україні
23 березня ЦППР провів тренінг для регіональних представників громадськості та правозахисників. Основна мета – навчити зацікавлених громадян правильно складати конституційні скарги, адже повноваження захищати свої права таким чином українці отримали порівняно нещодавно, а незабаром Конституційний Суд розпочне розгляд скарг
23 березня 2018 року Центр політико-правових реформ провів тренінг для регіональних представників громадськості та правозахисників. Основна мета – навчити зацікавлених громадян правильно складати конституційні скарги, адже повноваження захищати свої права таким чином українці отримали порівняно нещодавно, а незабаром Конституційний Суд розпочне розгляд скарг.
Нагадаємо, що 21 лютого 2018 року Конституційний Суд України нарешті обрав Голову, а наступного дня ухвалив Регламент. Конституційний суд не міг обрати голову впродовж 11 місяців, що у поєднанні з неухваленням Регламенту (який мав бути ухвалений іще 4 місяці тому) свідчило про нездатність КСУ в 2017 році не те що виконувати повноваження, а й елементарно організувати свою роботу. Це та низка інших причин призвело до накопичення понад п'ятисот конституційних скарг, які не розглядалися.
Конституційна скарга — це запроваджений 2016 року інститут, що дозволяє громадянам і юридичним особам із допомогою конституційного судочинства домогтися скасування дії закону або його окремих положень, якщо вони не відповідають Конституції. Конституційна скарга може стати ефективним засобом захисту прав громадян і механізмом очищення правового поля України від неконституційних актів.
Саме тому Центр політико-правових реформ і навчає зацікавлених громадян правильно складати конституційні скарги, – щоб вони потрапили у фокус уваги Конституційного Суду.
Детальніше про оновлення діяльності Конституційного Суду читайте у статті експертів ЦППР Юлії Кириченко та Богдана Бондаренка "Конституційній суд виходить зі сплячки".