preloader

Що вас цікавить?

Громадськість закликає Верховну Раду невідкладно прийняти у першому читанні проект Закону «Про всеукраїнський референдум» № 2145а

19.06.2018
Конституціоналізм /
Конституційна реформа

На виконання Рішення Конституційного Суду Верховна Рада України має невідкладно забезпечити реалізацію права громадян на участь у референдумах.


 

26 квітня 2018 року Конституційний Суд прийняв рішення про визнання неконституційним Закону «Про всеукраїнський референдум», ухваленого за часів Януковича. Це рішення унеможливило проведення маніпулятивних та антидемократичних національних референдумів, у тому числі – спрямованих на прийняття змін до Конституції в обхід парламенту.

Водночас, його прийняття утворило правовий вакуум в регулюванні референдумів, який унеможливлює реалізацію громадянами України конституційного права на участь у всеукраїнському та місцевому референдумах. Без всеукраїнського референдуму неможливо внести зміни до ряду положень Конституції, реалізувати народну ініціативу.

На виконання Рішення Конституційного Суду Верховна Рада України має невідкладно забезпечити реалізацію права громадян на участь у референдумах.

У червні 2015 року групою народних депутатів України на розгляд парламенту було внесено проект Закону «Про всеукраїнський референдум» №2145а. Законопроект повністю відповідає вимогам Конституції та міжнародних стандартів в частині організації та проведення референдумів, враховує рекомендації Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ Законопроект напрацьовувався робочою групою, до складу якої входили провідні українські експерти з виборчого та референдумного права. Робота над законопроектом здійснювалась за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES).

Оскільки жодних справді альтернативних законопроектів до проекту № 2145а в парламенті зареєстровано не було, саме він має бути покладений в основу законодавчих робіт, спрямованих на забезпечення права громадян на участь у всеукраїнському референдумі. Відповідно до Плану законодавчого забезпечення реформ в Україні, новий Закон «Про всеукраїнський референдум» мав бути ухваленим ще у 2016 році. Цього не відбулось. Хоча законопроект був розглянутий профільним Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики і правосуддя майже пів року тому і був скерований до сесійної зали для прийняття рішення щодо нього, будь-якої активності в стінах законодавчого органу, яка б мала на меті заповнити правовий вакуум у сфері регулювання референдумів, не спостерігається.

З огляду на викладене закликаємо:

Верховну Раду України невідкладно врегулювати реалізацію конституційного права громадян на участь у всеукраїнському референдумі шляхом ухвалення проекту Закону № 2145а у першому читанні.

Реанімаційний пакет реформ
Центр політико-правових реформ