preloader

Що вас цікавить?

Без затвердження Верховною Радою ніякого надзвичайного стану бути не може – Коліушко

02.12.2013
Конституціоналізм /
Права людини

Провокації, які сьогодні відбуваються у столиці України – захоплення будівлі Київської міськдержадміністрації та жорсткого штурму Адміністрації Президента, – можуть дати привід Президентові ввести надзвичайний стан в державі. Ігор Коліушко розповів, за яких обставин в Україні може бути введений надзвичайний стан…


Провокації, які сьогодні відбуваються у столиці України – захоплення будівлі Київської міськдержадміністрації та жорсткого штурму Адміністрації Президента, – можуть дати привід Президентові ввести надзвичайний стан в державі.

Ігор Коліушко. Фото: vkurse.ua
Ігор Коліушко. Фото: vkurse.ua
 
Ігор Коліушко, експерт із публічного права, голова правління Центру політико-правових реформ розповів iPress.ua, за яких обставин в Україні може бути введений надзвичайний стан.

– Як вводиться надзвичайний стан?

– Надзвичайний стан вводиться указом Президента. Цей указ підлягає затвердженню Верховною Радою, яка мусить невідкладно зібратися і розглянути це питання. Без затвердження Верховною Радою ніякого надзвичайного стану бути не може.

– За яких причин може бути введений надзвичайний стан?

– Причини можуть бути різні. Я, до речі, щойно дивився на ТВІ відео з вулиці Банкової, де знаходиться Адміністрація Президента. На моє глибоке переконання – це опереткова постановка спеціально зроблена для того, щоб або знайти підстави для введення, або пропозицій для введення надзвичайного стану, або просто дискредитувати протестну акцію в очах міжнародної громадськості.

– Чому?

– Бо ніхто, крім влади, не міг привести трактор на вулицю Банкову. По-друге, трактор займається якимось дивними маневрами – не атакує, але їздить перед “Беркутом”. По-третє, в цьому бере участь невелика кількість людей. Кількість правоохоронців чомусь так само невелика. Де вони поділи решту? Це питання. Тому, на моє переконання, це постановочний сценарій.

– Дія надзвичайного стану починається відразу після указу Президента, чи аж після рішення Верховної Ради України?

Точно не пам’ятаю. Треба дивитися відповідні закони. Але з точки зору конституційного регулювання, надзвичайний стан наступає після затвердження Верховною Радою.

– Що змінюється в країні після введення надзвичайного стану?

– Надзвичайний стан може бути введений на всій Україні і в окремих територіях. Самі зміни визначаються указом Президента. Логіка надзвичайного стану полягає у тому, що в його умовах не діють у повній мірі всі закони і свободи. Указ Президента повинен визначити, що діє, а що не діє. Різні можуть бути прояви. Наприклад, заборона масових акцій, комендантська година. Все залежить від конкретних умов і мети.

– Чи є в Президента якісь способи ввести надзвичайний стан, якщо ВРУ відмовиться затверджувати його указ?

– Нема. Якщо Рада не затверджує, то указ не набуває чинності і надзвичайного стану немає. Діє звичайний правовий режим.