preloader

Що вас цікавить?

Закон про Нацполіцію передбачив: єдиним критерієм оцінки ефективності діяльності поліції є рівень довіри до неї – Олександр Банчук

17.04.2018
Кримінальна юстиція /
Органи кримінальної юстиції

Протягом 2017 року загальний рівень довіри населення до державних інституцій або не змінився, або знизився в рази. Найбільше довіра знизилася до патрульної поліції. Чи довіряють поліції українці? Пояснює Олександр Банчук, член правління ЦППР


Порівняно з груднем 2016 року, за 2017 рік баланс довіри-недовіри до різних соціальних інституцій в Україні або не змінився, або погіршився. Найбільше баланс довіри погіршився у патрульній поліції – мінус 19% недовіри. При цьому, Міністерство внутрішніх справ озвучує інші цифри, і вони не збігаються. Арсен Аваков каже, що довіра зростає, люди довіряють поліції. В самій поліції стверджують, що 40-45% населення їй довіряє. Паралельно є вибірка з опитування людей, які мали контакти з поліцією – там рівень довіри на рівні 1%.

Олександр Банчук, член правління Центру політико-правових реформ пояснює, що результати опитування залежать від: хто, коли і як проводив опитування, яка з організацій? Також має значення охоплення респондентів. "Дуже важливо розуміти – завжди, коли ми просто беремо загальне соцопитування, воно дуже політизоване: люди завжди, коли дають відповіді, говорять про відношення до інституції як до державної. Якщо вони не довіряють державі – вони не довіряють і поліції, це логічно. Важливо відразу запитувати: наскільки ви безпечно почуваєтеся в своєму місці проживання, чи коли виїжджаєте в інший регіон? Чи були у вас протягом останнього періоду безпосередні контакти з поліцією? Тоді ми розуміємо: це сприйняття-несприйняття формується тільки через те, що людина отримала інформацію через ЗМІ, чи інші канали, чи безпосередньо від спілкування. Одні з результатів, які я зустрічав, коли говорять про недовіру – третина людей каже, що протягом року не мала жодного контакту з поліцейським", – коментує Банчук.

Експерт додає, що новий закон про Нацполіцію передбачив: єдиним критерієм оцінки ефективності діяльності поліції є рівень довіри до неї. "Тільки в цьому році було ухвалено відповідну постанову Кабміну для проведення оцінювання рівня довіри населення до поліції. Цей порядок визначає, що загальнонаціональне встановлення рівня довіри, яке буде здійснюватися незалежними соціологічними службами, має проводитися щорічно. Також має проводитися додатково опитування рівня довіри в окремих регіонах країни. Це дуже важливо, бо негативні результати можуть бути підставою для звільнення. В цьому році бюджетом вже передбачені кошти для того, щоб незалежні соціологічні служби провели відповідне опитування".

Повний запис ефіру з Олександром Банчуком слухайте на Українському радіо за лінком