preloader

Що вас цікавить?

Закликаємо Парламент не призначати суддів КСУ в неконституційний спосіб!

15.05.2018
Конституційне правосуддя /
Конституціоналізм /
Конституційний Суд

Найближчим часом у порядку денному призначення суддів Конституційного Суду. Але Парламент це почав робити в неконституційний спосіб! Закликаємо не політизувати процес відбору суддів КСУ


Конституційний Суд – орган конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України та діяльність якого відповідно до ст. 147 Конституції ґрунтується на принципі незалежності.

Саме зараз процес відбору суддів Конституційного Суду за квотою парламенту добігає  кінця. Ще минулого року на відбір суддів КСУ за квотою Верховної Ради подалося семеро кандидатів, троє з яких внесли свої кандидатури самостійно, як і передбачає ч. 4 ст. 12 Закону України “Про Конституційний Суд”. Це відповідає Конституції та дозволяє незалежним кандидатам взяти участь в процедурі відбору.

Проте 16 листопада 2017 року Комітет з питань правової політики та правосуддя своїм рішенням відмовив в участі у відборі кандидатам, які самостійно подали свої кандидатуру, і допустив виключно висуванців депутатських фракцій. 4 квітня 2018 року на засіданні Комітету було прийнято рішення рекомендувати ВРУ усіх висунутих фракціями кандидатів.

Керування лише положеннями ст. 208 Закону України “Про Регламент Верховної Ради України”, які надають право подавати кандидатури на посаду судді Конституційного Суду депутатським фракціям (депутатським групам), групам позафракційних народних депутатів не дозволяє забезпечити політичну нейтральність майбутніх суддів КСУ та призведе до політизації діяльності Конституційного Суду в майбутньому. При цьому положення ст. 208 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» є сумнівними з точки зору конституційності, зокрема відповідності ст. 148 Конституції України, яка не встановлює у вимогах до суддів КСУ їх підтримку депутатськими фракціями та групами. Навпаки конституційні зміни 2016 року у відповідь  на виклик політичної залежності КСУ запровадила такі нові вимоги як високі моральні якості та визнаний рівень правника.

При цьому, експерти звертають увагу на те, що, відповідно до ст. 12 Закону “Про Конституційний Суд України”, підготовку питання щодо розгляду на конкурсних засадах кандидатур на посаду судді Конституційного Суду у Верховній Раді здійснює комітет, до предмета відання якого належать питання правового статусу Конституційного Суду України, у порядку, визначеному Регламентом Верховної Ради України, з урахуванням положень ст. 12 Закону “Про Конституційний Суд України”. Також необхідно врахувати, що кандидати, які призначені суддями Конституційного Суду Президентом, З’їздом суддів подавали свої кандидатури самостійно.

З огляду на це, громадськість закликає:

  • Комітет Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя допустити до участі в процесі відбору кандидатів, які самостійно виявили бажання взяти участь у відборі;
  • Верховну Раду не призначати суддів КСУ в умовах політизованого відбору кандидатів на посаду судді Конституційного Суду, оскільки це негативно позначиться на незалежності єдиного органу конституційного контролю та поставить питання конституційності призначення суддів КСУ Парламентом.

Група Конституційна реформа Реанімаційного Пакету Реформ

Група Судова реформа Реанімаційного Пакету Реформ

Центр політико-правових реформ