Які є можливі способи доступу до судових рішень?
08.09.2013
ЦППР
Які є можливі способи доступу до судових рішень?
Відкрий доступ до судових рішень є одним з принципів, який забезпечує прозорість діяльності судової влади, а також сприяє однаковому застосуванню законодавства.
З метою впровадження цього принципу в життя 22 грудня 2005 р. прийнято Закон України «Про доступ до судових рішень». Відкритість судових рішень відповідно до статті 2 Закону забезпечується такими способами:
- проголошенням судового рішення в залі судового засідання;
- забезпеченням доступу до матеріалів справи та наданням копії рішення;
- оприлюдненням судових рішень у мережі Інтернет;
- публікацією текстів судових рішень у друкованих виданнях.
Широка відкритість судових рішень потрібна хоча б з таких міркувань:
- Процесуальне законодавство однією з підстав для перегляду судових рішень визначило наявність неоднакового застосування судами норм матеріального права. Неоднакове застосування можна виявити лише при вивченні відповідних текстів судових рішень.
- Процесуальне законодавство визначає обов’язковість рішень Верховного Суду України у конкретних справах щодо застосування законодавства при розгляді аналогічних питань. Ці рішення є обов’язковими не лише для судів загальної юрисдикції, а й для усіх владних органів, що застосовують відповідну норму права.
- Судові рішення є цінним джерелом інформації для правників та інших учасників судового процесу. Можливість вивчати практику судів вищого чи навіть того самого рівня полегшує суддям вирішення подібних справ. Знаючи судову практику з того чи іншого питання, можна передбачити, яким буде рішення у подібній справі.
- Відкритість судових рішень повинна стримувати суддів від одвертих зловживань. Знаючи, що «замовне» рішення може легко стати темою громадського розголосу, суддя не наважиться у рішенні чорне називати білим, а біле чорним.