В Україні провести референдум неможливо
Самостійно Парламент не спромігся виправити помилки 2012 року – скасувати неконституційний Закон «Про всеукраїнський референдум». Заклики політиків напередодні виборів до проведення різнопланових референдумів є популістськими. Провести національний референдум з будь-якого питання зараз неможливо. Про це 19 червня під час прес-конференції «Чи є майбутнє в референдуму?» розповіла Юлія Кириченко, керівник проектів з питань конституційного права ЦППР
Самостійно Парламент не спромігся виправити помилки 2012 року – скасувати неконституційний Закон «Про всеукраїнський референдум». Заклики політиків напередодні виборів до проведення різнопланових референдумів є популістськими. Провести національний референдум з будь-якого питання зараз неможливо. Про це 19 червня під час прес-конференції «Чи є майбутнє в референдуму?» розповіла Юлія Кириченко, керівник проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ.
26 квітня 2018 року Конституційний Суд (КСУ) визнав неконституційним Закон «Про всеукраїнський референдум», ухвалений ще у 2012 році. Конституційний Суд зупинив можливість змінити Конституцію в неконституційний спосіб через проведення маніпулятивного національного референдуму в Україні. У своєму Рішенні Конституційний Суд вказав як на порушення Верховною Радою процедури його ухвалення, так і на ухвалення Парламентом неконституційних положень по змісту.
КСУ прибрав загрозу проведення недемократичних референдумів, зміни Конституції в неконституційний спосіб. Натомість сьогодні не існує закону, який би врегулював проведення національних референдумів. Народний депутат України, голова профільного підкомітету Олександр Черненко зазначив: «Незважаючи на наближення двох виборчих кампаній, ще цей склад Парламенту може і повинен закрити прогалину, яка утворилася після рішення Конституційного Суду і законодавчо забезпечити конституційне право громадян. Тому вже зараз профільний комітет повинен взятися за доопрацювання законопроекту №2145а, взявши його за основу. Щоб восени вийти на якісний законопроект і ухвалити його ще в цьому році».
Голова Правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко наголосив, що напередодні Дня Конституції громадськість звертає увагу на неврегульованість Парламентом конституційного права громадян України на участь у всеукраїнському референдумі.
Денис Ковриженко, старший радник з правових питань IFES Україна, підкреслив: «Скасування Закону відкриває шлях до прийняття напрацьованого експертами, громадськістю та депутатами законопроекту “Про всеукраїнський референдум” № 2145а, який в повній мірі враховує вимоги Конституції та міжнародні стандарти. Завдання Верховної Ради – забезпечити оперативне ухвалення законопроекту як закону з тим, щоб громадяни мали можливість реалізувати своє конституційне право на участь у всеукраїнському референдумі».
Після Рішення Конституційного Суду експерти оновили роботу для доопрацювання законопроекту і готові надати Парламенту оновлений текст законопроекту.
Додаткова інформація: Ярина Бусол, busol@pravo.org.ua, 0951532542.
Прес-конференція проводиться за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, висловлені під час заходу, можуть не співпадати з позицією USAID та Уряду США.