preloader

Що вас цікавить?

До європейського іспиту залишилося три тижні

16.09.2013
Загальні новини /
Новини ЦППР

Коментар експертів Громадського моніторингу виконання умов підписання Угоди про асоціацію України з ЄС


Минулий пленарний тиждень у парламенті додав оптимізму в оцінках перспектив підписання Угоди про асоціацію України з ЄС на Вільнюському саміті у листопаді цього року. Втім, наявний стан виконання критеріїв підписання Угоди все ще явно недостатній, тому потрібна максимальна концентрація на пріоритетних кроках.

Часу залишилося небагато – всього за два-три тижні завершить роботу місія Кокса-Квасьневського і держави-члени ЄС почнуть обговорення позиції щодо підписання Угоди з Україною у рамках робочої групи Ради ЄС.

18 червня цтого року ми оприлюднили перший звіт громадського моніторингу виконання умов підписання Угоди про асоціацію з ЄС. У цьому звіті констатовано незадовільний, на той момент, стан виконання всіх 11 “критеріїв Фюле” та сформулювали 10 ключових рекомендацій для виконання до вересня ц.р.

За час, що залишився українській владі для виконання цих завдань, ми хотіли би наголосити на кількох принципово важливих моментах. Це ті речі, які безсумнівно впливатимуть на політичну оцінку та рішення держав-членів ЄС.

На наш погляд, для впевненості в позитивному рішенні щодо підписання Європейським Союзом Угоди про асоціацію з Україною державній владі нашої країни необхідно:

  • Знайти взаємоприйнятний механізм звільнення Юлії Тимошенко;
  • Максимально врахувати всі рекомендації очікуваного найближчим часом висновку Венеціанської комісії щодо законопроекту про прокуратуру;
  • Врахувати позиції профільних громадських організацій, парламентської опозиції, Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ щодо реформування виборчого законодавства;
  • Внести зміни до закону про всеукраїнський референдум відповідно до наданих у червні ц.р. висновків Венеціанської комісії;
  • Призначити місцеві вибори у Києві;
  • Розв’язати конфлікт навколо позбавлення чинних народних депутатів-мажоритарників їхніх мандатів на антиконституційних підставах;
  • Ініціювати зміни до закону про судоустрій та статус суддів, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини та рекомендацій Венеціанської комісії.

На початку жовтня ми оприлюднимо фінальний звіт моніторингу виконання умов підписання Угоди про асоціацію, у якому надамо свої остаточні оцінки. Українське суспільство повинно отримати незаангажований звіт про фактичні, реальні досягнення державної влади у виконанні завдань європейської інтеграції.

Ми щиро сподіваємося на те, що українська державна влада, відчуваючи тиск громадянського суспільства, у найближчі тижні складе європейський іспит на зрілість і розуміння національних інтересів та стратегічних цілей розвитку країни.

Валерій Чалий, заступник генерального директора Центру Разумкова

Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного Співробітництва

Ігор Жданов, президент Аналітичного центру “Відкрита політика”

Ігор Когут, голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив

Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ

Дмитро Котляр, незалежний експерт

Дмитро Шульга, директор Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”

***

Детальніше про Громадський моніторинг виконання умов підписання Угоди про асоціацію України з ЄС див. на блозі.