preloader

Що вас цікавить?

Про Центр політико-правових реформ


Ідеологія ЦППР

Бачення

Україна — європейська держава, побудована на принципах демократії, правовладдя, належного врядування.

ЦППР не є класичною правозахисною організацією, однак саме цінність прав людини визначає сутність і мету діяльності організації.

Конституція України, прийнята у 1996 році закріпила високі стандарти прав людини, примат міжнародного права над національним, установила демократичні інституції. Однак було зрозуміло, що ухвалення Конституції є лише першим кроком, а для її дії необхідним є проведення низки реформ у політико-правовій сфері.

ЦППР з моменту свого створення та до цього часу основним своїм завданням ставить розроблення та сприяння втіленню таких реформ, які будуть здатні забезпечити демократію та верховенство права в Україні, і у майбутньому приведуть нашу державу до членства у ЄС.

Відповідно до Копенгагенських критеріїв держава, яка прагне стати частиною європейської політичної спільноти, повинна  забезпечити стабільність установ, які гарантують демократію, верховенство права, дотримання прав людини та захист прав меншин. 

  • Патріотизм та історична тяглість
  • Доброчесність і прозорість
  • Фаховість та інноваційність
  • Незалежність і неупередженість
  • Проактивність і поступ


Діяльність у цих напрямках полягає у таких формах роботи:

1.

Розроблення державної політики у певній сфері публічно-правових відносин та сприяння її належного впровадження, що включає в себе: виявлення проблем державно-правового розвитку; дослідження стану проблеми, аналітичне прогнозування; розробку концепцій реформ; розробку проектів законів та інших нормативно-правових актів; участь у робочих групах, комісіях з розробки законопроекту; правова експертиза законопроектів, ініціювання громадських кампаній з підтримки прийняття певних рішень; моніторинг реалізації прийнятих законів.


2.

Наукова і консультативна діяльність з метою теоретичного обґрунтування пропонованих змін та донесення правових позицій до суб’єктів прийняття рішень, яка полягає у: написанні науково-практичних коментарів, практичних посібників, підручників, монографій, інших наукових публікацій; сприянні здійсненню перекладів та опублікування визначних праць західної правової думки, а також зарубіжних джерел законодавства; наданні правових позицій на запити суддів Конституційного Суду України; підготовці експертних висновків на запити міністерств, інших органів державної влади щодо розроблюваних ними рішень.


3.

Освітня робота з метою мобілізації політиків, громадськості для вирішення спільних проблем або з метою проведення навчань для конкретних цільових аудиторій, а саме: проведення конференцій, семінарів, круглих столів з певної проблематики; проведення прес-конференцій, участь у програмах з відповідної тематики у мас-медіа; аналітична публіцистика; проведення тренінгів з конкретних питань прикладного характеру (наприклад, створення та функціонування центрів надання адміністративних послуг, з питань судового процесу, електронного документообігу в органах державної влади і т. д.); написання і розповсюдження серед громадян брошур, інших матеріалів щодо механізмів відстоювання своїх прав у суді, у відносинах із чиновниками і т.д.


4.

Моніторинг діяльності органів влади на предмет дотримання Конституції та законів України, зобов’язань, що випливають із членства у Раді Європи, та умов євроінтеграції, що охоплює таку роботу: постійний моніторинг діяльності політичних органів державної влади у правовому секторі; моніторинг виконання плану дій з підписання угоди про асоціацію з ЄС, моніторинг рішень судів (Конституційного, Верховного та Вищого адміністративного — постійно, інших судів — в обсязі, необхідному для виконання конкретних завдань); моніторинг розвитку публічного права; підготовка та оприлюднення моніторингових звітів; надання коментарів для ЗМІ із правовою оцінкою політичних рішень та інших подій.



Керівні органи ЦППР

Правління:

Виконавчий директор — Степанов Микола Володимирович.

Органами загального управління є загальні збори та наглядова Рада. Орган контролю — контрольно-ревізійна комісія.

Органи оперативного управління — правління, голова правління, виконавчий директор.

Основний склад залучених експертів ЦППР не змінювався впродовж більше як десяти останніх років. Ключові експерти, які модерують роботу за тематичними напрямками діяльності, є кандидатами юридичних наук та відомими експертами у своїх сферах в Україні. Постійно ведеться робота із пошуку та залучення до команди ЦППР молодих аналітиків серед кращих випускників кращих правничих шкіл України.



Основні досягнення Центру політико-правових реформ за 25 років


Конституція та парламентаризм

1.

Лобіювання (1998-2002) прозорості діяльності Верховної Ради України, зокрема наповнення сайту www.zakon.gov.ua законопроектами, внесеними в Парламент тоді, коли на сайті Парламенту вони ще не були доступні.


2.

Підготовка Зеленої та Білої книг конституційної реформи, які містять відповідно перелік проблем Конституції України та пропозиції їх вирішення.


3.

Активна участь у вдосконаленні законодавства та практики про свободу мирних зібрань і свободу асоціацій, зокрема участь у розробці проєкту Закону “Про свободу мирних зібрань і свободу асоціацій, зокрема участь у розробці проєкту Закону “Про громадські об’єднання”, ухваленого в 2012 р.


4.

Боротьба з неконституційними повноваженнями парламентських політичних партій виключати кандидатів у народні депутати України з виборчого списку політичної партії після оприлюднення результатів голосування, які було скасовано Конституційним Судом України в 2017 р.


5.

Боротьба з неконституційним Законом “Про всеукраїнський референдум”, ухваленим у 2012 р. Його було скасовано Конституційним Судом України в 2018 р.  Розробка нового проекту Закону “Про всеукраїнський референдум”, який перебуває на розгляді у Верховній Раді України.


6.

Посилення незалежності конституційного судочинства через моніторинг конкурсів на посади суддів КСУ, діяльності КСУ, інформаційно-просвітницьку діяльність.



Виконавча влада

1.

Участь у створенні Концепції адміністративної реформи в Україні, затвердженої Президентом України в 1998 р.


2.

Розробка Закону “Про місцеві державні адміністрації”, ухваленого в 1999 р.


3.

Розробка Закону “Про Кабінет Міністрів України”. Експерти ЦППР боролися за його ухвалення з 1996 р. Він вісім разів ухвалювався Верховною Радою України та ветувався Президентом України. У результаті Закон ухвалено в 2008 р. (у 2010-2011 рр. був суттєво зіпсований режимом Януковича, але в 2014 р. — в основному повернений до попередньої редакції).


4.

Розробка в 2002 р. та адвокатування проекту Закону “Про центральні органи виконавчої влади”. Закон ухвалено в 2011 р. зі змінами, які загалом погіршили його якість.


5.

Розробка в 2008 р. Закону “Про доступ до публічної інформації”, ухваленого в 2011 р. після широкої кампанії медіа та громадських організацій.


6.

Участь у розробці концепцій та пакету законопроектів про адміністративно-територіальну реформу і децентралізацію (2008-2009, 2014 рр.).


7.

Участь у розробці та багаторічне (2005-2015) адвокатування нового Закону “Про державну службу” (2015),  який набув чинності з 1 травня 2016 р. Підготовка науково-практичного коментаря до нього та сприяння його імплементації.


8.

У 2016 р. Уряд запустив реформу міністерств, покликану запровадити ефективний аналіз політики і стратегічне планування в міністерствах. Ця реформа адвокатувалася ЦППР з 2005р., зараз Центр активно працює над її подальшою імплементацією.


9.

Участь у розробці проекту Закону “Про публічні консультації” (внесено Урядом на розгляд Парламенту в 2019 р.).



Адміністративні послуги та адміністративна процедура

1.

Розробка теорії адміністративних послуг та підготовка проекту Концепції реформування системи адміністративних послуг (схвалено Урядом у 2006 р.)


2.

Активна участь у підготовці проекту Закону “Про адміністративні послуги”, ухваленого в 2012 р.


3.

Сприяння створенню пілотних центрів надання адміністративних послуг. Близько 100 тренінгів та інших заходів для представників органів місцевого самоврядування з організації роботи ЦНАП. Забезпечення громадського моніторингу якості надання адміністративних послуг.


4.

З 1999 р. — провідна участь у підготовці та адвокатуванні законопроекту про загальну адміністративну процедуру. Він уже тричі направлявся у Верховну Раду України за рішенням Кабінету Міністрів України, але досі не ухвалений. У 2018 р. проведено більше 25 засідань робочої групи Мін’юсту за активної участі експертів ЦППР.


5.

14 травня 2022 року Президент України підписав Закон про Адмінпроцедуру (№3475). Центр політико-правових реформ працював над його ухваленням більше 20 років, а експертне середовище називає його одним із найвпливовіших законодавчих актів




Судівництво

1.

Підготовка проекту Закону “Про доступ до судових рішень”, ухваленого в 2005 р. На його основі сьогодні працює Єдиний державний реєстр судових рішень.


2.

Розробка концепції створення адміністративних судів в Україні та Кодексу адміністративного судочинства, ухваленого в 2005 р. Також підготовлено науково-практичний коментар до нього.


3.

Участь у розробці та адвокатування проекту Закону “Про прокуратуру”, ухваленого в 2014 р.


4.

Участь у розробці змін до Конституції України щодо правосуддя (2016), положень законів “Про судоустрій і статус суддів” (2014, 2015, 2016), “Про Вищу раду правосуддя” 2016. Завдяки експертам ЦППР передбачено механізми очищення та оновлення суддівського корпусу, зокрема створення Громадської ради доброчесності, заходи із захисту суддівської незалежності.


5.

Адвокатування створення Вищого антикорупційного суду, участь у підготовці нормативно-правового забезпечення його діяльності.



Кримінальна юстиція

1.

Підготовка й обґрунтування реформи інституту адміністративної відповідальності та проекту Кодексу про адміністративні проступки.


2.

Активна участь у розробці Кримінального процесуального кодексу України, Закону “Про безоплатну правову допомогу”. Підготовка науково-практичного коментаря до Кримінального процесуального кодексу України.


3.

Допомога у формуванні Національної поліції: участь у підготовці Закону “Про Національну поліцію” (2015), Дисциплінарного статуту Національної поліції (2018), відборі патрульних поліцейських.


4.

Розробка та адвокатування ухвалення Закону “Про Державне бюро розслідувань” (2015).



Протидія корупції

1.

Участь в підготовці Закону “Про національне антикорупційне бюро України” (2014), посилення інституційної спроможності НАБУ та САП через надання науково-методичних рекомендацій, консультацій детективам і прокурорам, підготовку експертних висновків тощо. Підготовка науково-практичних коментарів до законів “Про засади запобігання і протидії корупції”, “Про запобігання корупції”.


2.

Участь у розробці та адвокації законопроектів, які посилюють дієвість антикорупційної політики та були частиною Плану дій з лібералізації візового режиму між Україною та ЄС.


3.

Розробка методології та подальша антикорупційна експертиза кількох сотень законопроектів, що дозволило заблокувати ухвалення багатьох законопроектів, які містять корупціогенні фактори та/або спрямовані на гальмування антикорупційної реформи.


4.

Підготовка альтернативних звітів з оцінки ефективності впровадження державної антикорупційної політики за період з 2013 по 2018 рр.


5.

Надання експертної підтримки НАЗК, ЦВК, судам та іншим державним інституціям з питань запобігання і протидії “політичній корупції” (участь у розробці/доопрацюванні актів НАЗК у цій сфері, підготовка експертних висновків, науково-методичних рекомендацій, моніторингових звітів тощо). Розробка проекту Закону “Про удосконалення системи запобігання та боротьби з політичною корупцією”.



Інформація для ЗМІ



Контакти

Ім’я Посада Електронна пошта
Загальна пошта Читають усі працівники ЦППР centre@pravo.org.ua
Ігор Коліушко Голова правління ЦППР, експерт з публічного права centre@pravo.org.ua
Віктор Тимощук Заступник голови правління ЦППР, експерт з публічної адміністрації vtymoschuk@gmail.com
Роман Куйбіда Член правління ЦППР, експерт із судівництва kuybida@pravo.org.ua
Микола Хавронюк Член правління ЦППР, директор з наукового розвитку ЦППР, експерт з кримінального права і проблем корупції kunorvahk@gmail.com
Юлія Кириченко Членкиня правління ЦППР, експертка з конституційного права juliakyr@gmail.com
Мар’яна Захарченко Членкиня правління ЦППР, експертка з питань публічної адміністрації maryana@pravo.org.ua
Микола Степанов Виконавчий директор ЦППР stepanov@pravo.org.ua
Дмитро Український Заступник директора, експерт ЦППР з питань вільних професій, професійного самоврядування та законодавчого регулювання діяльності громадських організацій dmitro@pravo.org.ua
Христина Тибінка Керівниця проєкту Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN tybinka@pravo.org.ua
Денис Сірик Асистент керівника проєкту denissiryk1337@gmail.com
Вікторія Дерець Експертка ЦППР з питань реформування Кабінету Міністрів України та центральних органів виконавчої влади viktoria@pravo.org.ua
Олександр Саєнко Експерт ЦППР з питань публічної адміністрації saienko@pravo.org.ua
Вікторія Мельник Керівниця проєктів з європейської інтеграції, експертка ЦППР з питань публічної адміністрації melnyk@pravo.org.ua
Євген Школьний Експерт ЦППР з питань публічної адміністрації shkolniy@pravo.org.ua
Яніна Казюк Експертка ЦППР з питань публічної адміністрації та місцевого самоврядування yanina.m.k@ukr.net
Віталій Загайний Експерт ЦППР із питань публічної адміністрації та місцевого самоврядування zahaynyy@pravo.org.ua
Олександр Бовш Експерт ЦППР з питань публічної адміністрації o.bovsh@gmail.com
Ольга Івасюк Експертка ЦППР з конституційного права ivasyuk.271299@gmail.com
Антон Чиркін Експерт ЦППР з конституційного права antonchirkin14@gmail.com
Роман Смалюк Експерт ЦППР з питань судівництва smaliuk@pravo.org.ua
Тетяна Руда Експертка ЦППР із питань судівництва taniaruda@gmail.com
Євген Крапивін Експерт ЦППР з кримінальної юстиції krapyvin@pravo.org.ua
Ольга Піскунова Експертка ЦППР з антикорупції piskunova@pravo.org.ua
Олександр Хань Експерт ЦППР з антикорупції aa_khan@ukr.net
Наталіна Москалець Експертка ЦППР з антикорупції moskaletsnatalina@gmail.com
Пошта комунікаційного напряму Читають комунікаційні менеджери ЦППР media@pravo.org.ua
Майя Каштан Керівниця комунікаційного напряму ЦППР kashtan@pravo.org.ua
Іван Голод Комунікаційний менеджер ЦППР holod@pravo.org.ua
Вікторія Новак Комунікаційна менеджерка ЦППР novak@pravo.org.ua
Ольга Виноградова Комунікаційна менеджерка ЦППР vynohradova@pravo.org.ua
Наталя Головата Комунікаційна менеджерка ЦППР talinamak@gmail.com