preloader

Що вас цікавить?

Закликаємо Президента невідкладно підписати ухвалені Парламентом книжкові закони

08.07.2022
Глава держави

ЦППР долучається до спільного заклику щодо невідкладного підписання Президентом книжкових законів, ухвалених Парламентом


Центр політико-правових реформ вітає ухвалення Верховною Радою законопроєктів №№ 6287, 7459, 7273-д, спрямованих на захист українського культурно-інформаційного простору та підтримання національних культурних індустрій в умовах російської агресії.

Розроблення та ухвалення цих законів є прикладом ефективної співпраці представників громадянського суспільства, законодавчої та виконавчої влади, а також культурних індустрій в інтересах національної безпеки України, звільнення нашої країни від руйнівного російського впливу та розвитку української культури.

Напрацьовані на основі широкого консенсусу та підтримані представниками всіх фракцій Парламенту законопроєкти №№ 6287, 7459 і 7273-д здобули під час голосування у Верховній Раді 19 червня безпрецедентну підтримку: за кожен з них проголосували понад 300 народних депутатів, ніхто не проголосував проти і не утримався.

Ухвалення цих законів за широкої підтримки українського суспільства є прикладом єднання для ефективної протидії російській агресії, захисту української культури, економічної та інформаційної безпеки.

Ми вітаємо підписання Президентом законопроєкту № 7273-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки національного музичного продукту та обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора», який забороняє публічне виконання творів російських співаків та їхні гастролі й концерти в Україні, передбачає механізми підтримки національного музичного продукту, збільшення частки української мови в радіоефірі, сприяння трансляції україномовних дитячих та освітніх телепрограм, забороняє акустичне насильство у громадському транспорті.

Водночас викликає занепокоєння, що два не менш важливих закони, на які чекає українська книжкова галузь, досі не підписані.

Законопроєкт № 6287 «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження» внесений 64 депутатами з різних фракцій передбачає державну підтримку книгарень, що розповсюджують книжки українською мовою, надання державних сертифікатів на купівлю книг для дітей, підвищення ефективності книгорозповсюдження й бібліотечних закупівель за допомогою електронного каталогу «Книжки на ринку».

Законопроєкт № 7459 «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення обмежень на ввезення та розповсюдження видавничої продукції, що стосується держави-агресора, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України», внесений 51 депутатом, у т. ч. Головою Верховної Ради та його заступниками, має важливе значення для захисту від російської пропаганди, а також економічної стабілізації книговидавничій галузі та  її подальшого розвитку. Ухвалений закон забороняє імпорт книг з Росії та Білорусі, видання творів авторства громадян РФ, сприяє перекладам творів світової літератури українською мовою, перекриває можливості ввезення в нашу країну видань антиукраїнського змісту.

Ми вважаємо неприйнятними та спрямованими проти української культури й національної безпеки будь-які спроби перешкоджати набуттю чинності цими законами, що передані на підпис Президенту ще 20 червня.

Дякуємо Верховній Раді України за ухвалення законів конституційною більшістю та закликаємо Президента України відповідно до вимог частини третьої статті 94 Конституції України невідкладно підписати два вищезгадані закони.