preloader

Що вас цікавить?

Закликаємо Президента не поглиблювати конституційну кризу та посприяти конституційному очищенню складу КСУ

20.08.2021
Конституціоналізм /
Конституційний Суд

Закликаємо Президента України не проводити конкурс і не призначати суддів КСУ на вакансії , які юридично відсутні.


17 серпня Президент підписав Указ № 365/2021, яким затвердив Положення про проведення відкритого конкурсу з відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду щодо осіб, яких призначає Президент, а також персональний склад конкурсної комісії. У публікації зазначено, що конкурсна комісія має оголосити про проведення конкурсу з відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду, а також забезпечити проведення на конкурсних засадах добору кандидатур. 

Ми переконані, що таке рішення Президента не вирішить, а лише поглибить конституційну кризу. 

На сьогодні юридично відсутні вакансії суддів КСУ за квотою Президента. Оголошення конкурсу і призначення суддів на ці посади поглибить кризу навколо Конституційнго Суду, а легітимність Конституційного Суду і його подальших рішень опиниться під загрозою.  

Натомість, зараз на розгляді Верховної Ради перебуває законопроєкт № 4533 з правками депутата Ярослава Юрчишина, що передбачають справжній конкурсний добір суддів Конституційного Суду. У червні цього року парламентський комітет підтримав ці правки. За підтримки Президента Зеленського прийняття законопроєкту, який нарешті забезпечить справжнє очищення КСУ, можливе вже цієї осені.

Повноваження Олександра Тупицького й Олександра Касмініна закінчуються в травні та вересні наступного року. Тоді ж у бездоганно конституційний спосіб відкриються вакансії суддів КСУ за квотою Президента, які варто заповнити виключно за новою конкурсною процедурою, як це рекомендувала на запит Президента Зеленського Венеційська комісія. 

 Тому ми закликаємо Президента України:

  1. Не проводити конкурс і не призначати суддів КСУ на вакансії , які юридично відсутні. 
  2. Публічно підтримати законопроєкт №4533 з правками депутата Ярослава Юрчишина, сприяти його якнайшвидшому прийняттю та запустити справжнє очищення Конституційного Суду.

 Відповідно до законопроєкту №4533 відбір кандидатів до Конституційного Суду для всіх суб’єктів призначення має проводити єдина кваліфікаційна комісія. Парламент, Президент та з’їзд суддів зможуть призначити тільки того кандидата, який отримав рекомендацію від комісії. Перший склад комісії сформує парламент з експертів, запропонованих міжнародними організаціями, та суддями у відставці першого складу Конституційного Суду, надалі комісія сама добиратиме своїх членів. Запровадження нової процедури добору суддів Конституційного Суду дозволить протягом двох років отримати якісний і доброчесний склад цього органу та відновити суспільну довіру до Конституційного Суду і держави загалом. Більше про модель перезапуску Конституційного Суду читайте тут.  

Лише прозорий і юридично бездоганний процес може відновити довіру суспільства до Конституційного Суду.  Швидкі, популярні рішення можуть призвести до глибшої конституційної кризи та поставити під сумнів легітимність ключового органу в системі стримувань і противаг, чим неодмінно скористається держава-агресор.

Заяву підписали:
Центр політико-правових реформ
Центр протидії корупції
Автомайдан
Фундація DEJURE