Новини, напрямки діяльності
Участь в українсько-німецькому правничому саміті
Експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук взяв участь у роботі І-ого українсько-німецького правничого саміту, який відбувся 31 травня 2012 року в місті Києві (програма саміту). Співорганізаторами цього заходу виступили Німецько-український союз юристів, Німецький фонд міжнародного правового співробітництва і адвокатська компанія "Arzinger". Олександр Банчук виступив з доповідю на тему "Основні новації КПК України".
Створено робочу групу щодо реформи кримінального законодавства і адміністративного деліктного права
Президент України створив робочу групу з питань реформування законодавства про адміністративні правопорушення та запровадження інституту кримінальних проступків (Розпорядження № 98/2012-рп від 30 травня 2012 року). До складу групи ввійшли три представники Центру політико-правових реформ: Ігор Коліушко, Микола Хавронюк, Олександр Банчук.
Україні потрібна конституційна реформа. Але справді реформа. І справді конституційна
Передумови для конституційної реформи на даний час є доволі неоднозначними. З одного боку, конституційна реформа дуже потрібна Україні. Але з другого боку, є вагомі підстави сумніватися у здатності уповноважених суб’єктів провести справжню реформу. Найбільше сумнівів та занепокоєння викликають три обставини.
Опозиції варто було б долучитися до роботи в Конституційній Асамблеї – коментар Ігоря Коліушка
Голова правління ЦППР Ігор Коліушко, котрий увійшов до складу новоствореної Асамблеї, переконаний, що опозиція вчинила неправильно, відмовившись вести діалог в рамках створеного президентом органу, а також не запропонувавши власної альтернативи. Водночас він погоджується з аргументом опонентів влади: глава держави, назвавши консультативно-дорадчий орган Конституційною Асамблеєю, ввів громадськість в оману.
Науково-практичний коментар до Закону "Про засади запобігання і протидії корупції"
Хавронюк М.І. Науково-практичний коментар до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» – К.: Атіка, 2012.– 424 с. Завантажити зміст коментаря Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції» разом («у пакеті») із ще одним Законом – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення» – остаточно прийнято Верховною Радою України 7 квітня 2011 р. Набрали чинності (а також введені в дію) ці два закони з 1 липня 2011 р., крім статей 11 і 12 першого з названих Законів, які набирають чинності з 1 січня 2012 р. Якщо взяти до уваги, що підготовка цього «антикорупційного пакету» розпочалась ще у 2005 р., то його написання, подальше доопрацювання та удосконалення, у т. ч. з урахуванням висновків міжнародних експертів, тривало п’ять років.
Експерти обговорили шляхи реформування прокуратури
Новий Кримінальний процесуальний кодекс України не запрацює без здійснення реформи прокуратури згідно з європейськими стандартами. Про це йшлося під час організованої Центром політико-правових реформ міжнародної конференції «Реформування прокуратури: європейські стандарти і зарубіжний досвід», що відбулась 17 травня у Києві.
Міжнародна конференція на тему належного урядування
10-11 травня у Регенсбурзі (ФРН) відбулася українсько-німецько-польська конференція «Європейський шлях до належного урядування». Участь у даному заході з доповіддю «Адміністративні акти в Україні – повернення до європейської традиції належного урядування» взяв заступник Голови Правління ЦППР Віктор Тимощук.
Сім ознак занепаду правосуддя після судової реформи 2010 р.
Минуло майже два роки з часу прийняття нового Закону «Про судоустрій і статус суддів». На жаль, усі побоювання щодо негативних наслідків Закону справдилися. Мало того, спостерігається тенденція до відмови від тих незначних досягнень, які були або ще залишаються у цьому Законі. Останнім часом криза системи правосуддя набула нових форм. Про це свідчить сім ключових проблем.
Судді-корупціонери можуть спати спокійно – їхні декларації про доходи і видатки ніхто не побачить
Верховна Рада скасувала вимогу про оприлюднення декларацій про доходи і видатки суддів та членів їхніх сімей в Інтернеті. Відповідні зміни до Закону «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 р. було проведено непримітним Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо впорядкування податкового декларування» від 24 квітня цього року.
Якість кримінального законодавства: як її досягати
5 квітня 2009 року, крім 8-річчя з дня прийняття Кримінального кодексу (КК) України 2001 року, можна було святкувати й своєрідний ювілей: за весь час дії Кодексу – станом на 5 квітня 2009 року – прийнято рівно 50 законів про внесення змін до нього. Згідно з цими змінами: із нього виключено 3 статті; його доповнено 24 новими статтями; 30 статей прийнято у новій редакції; до більш як 125 статей внесено зміни. Таким чином, можна вважати, що КК України за сім з половиною років своєї дії оновився приблизно на третину. Але стверджувати, що його зміст покращився, не можна хоча б тому, що оновлення положень КК України не мало системного, науково обґрунтованого характеру.