exit
search
19 жовтня 2014

За продажу голосу на виборах передбачена кримінальна відповідальність – коментар Ярини Журби

З набуттям чинності закону "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян" продаж свого голосу на виборах стає злочином.

За вчинення цього злочину передбачено таке покарання: штраф до 5 100 гривень, або виправні роботи на два роки, або обмеження волі на два роки.

Про це заявила експерт Центру політико-правових реформ Ярина Журба в коментарі Радіо Свобода.

«Подібні норми існують і в західних демократіях. Тому що у кожному суспільстві є певна частка людей, які готові продаватися. Не можна очікувати, що стовідсотково громадяни були свідомими. Це утопія. Тому для такої частки громадян, які готові, не розуміють цього аргументу «раціо» і наслідків, має існувати кримінальна відповідальність. У такому випадку «метод батога» є ефективним»,- каже Ярина Журба.

Як розповіла експерт, покарання виборців за те, що вони продаються, існує, наприклад, Німеччині, Швейцарії, Австрії.

Також, за її словами, законом підвищені санкції за деякі інші порушення. Наприклад, якщо раніше за використання адміністративного ресурсу (наприклад, коли голова державної адміністрації хоче вплинути якимось чином на роботу виборчої комісії) винний міг відбутися штрафом або ж максимальним покаранням від 2 до 5 років, то зараз за цей злочин передбачено позбавлення волі терміном від 5 до 10 років.

Ще одна дуже поширена фальсифікація – внесення неправдивих відомостей у виборчі протоколи. За їх фальсифікацію раніше була передбачена можливість штрафу, а зараз - від 3 до 7 років позбавлення волі.

19 жовтня Президент Петро Порошенко підписав закон "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян".