exit
search
13 травня 2014

Суд нарешті визнав, що заборона Майдану була незаконною

П’ять місяців знадобилося українській Феміді, щоб скасувати заборону Майдану. 17 квітня Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) відмінив рішення судів попередніх інстанцій, які забороняли мирні зібрання у Києві на Майдані Незалежності, Європейській площі, вулицях Банковій, Грушевського та Богомольця, а також парку «Хрещатий» з 1 грудня 2013 р. по 7 січня 2014 p.

Текст постанови ВАСУ днями з’явився у Єдиному реєстрі судових рішень.

Як відомо, мирні зібрання у центрі столиці заборонив Окружний адміністративний суд Києва у своїй постанові від 30 листопада 2013 року. Пізніше це рішення підтвердив Київський апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 23 січня 2014 року.

Пояснюючи свою заборону, судді посилалися на такі «аргументи», що повідомлення про проведення надійшло з порушенням 10-денного терміну повідомлення, було надіслане телеграмою і не містило підписів. Також суд взяв до уваги «заклики громадян про підняття революції, повалення правлячого режиму», «закидання димових шашок невідомими особами».

Хрещатик, 10 грудня 2013 року. Фото Ірини Виртосу / Центр інформації про права людини

Заборону мирних зібрань у центрі Києва оскаржувала група організацій та громадян, серед яких і експерти Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда та Максим Середа.

"Рішення ВАСУ у цій справі важливе тому, що воно створює прецедент вирішення спорів щодо мирних зібрань у відповідності до міжнародних стандартів на найвищому судовому рівні. Незважаючи на те, що існували багато міжнародних стандартів, численні рішення Європейського суду з прав людини, довести свою правоту на рівні місцевих судів завжди було важко через те, що практика ВАСУ не узгоджувалася з міжнародними стандартами", - коментує експерт Центру політико-правових реформ Максим Середа. 

На його думку, після цього рішення є сподівання на те, що цю проблему буде подолано. Адже чи не вперше в українській судовій практиці суд вищої інстанції  поставив собі за мету дослідити, чи заборона мирних зібрань, заснована на законі, має легітимну мету та є необхідною в демократичному суспільстві.

"Важливим також є те, що судом була визнана незаконність автоматичних заборон мирних зібрань, які поширені в практиці адміністративних судів", - додав він.