exit
search
14 січня 2020

Верховна Рада України попередньо схвалила законопроект про внесення змін до Конституції України щодо скасування адвокатської монополії

14 січня 2020 року Верховна Рада України попередньо схвалила проект закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії)» (реєстр. № 1013), внесений 29 серпня 2019 р. Президентом України. Постанова про попереднє схвалення цього законопроекту отримала 295 голосів (з 226 необхідних). Остаточне ухвалення цього законопроекту щонайраніше може відбутися в лютому 2020 року та потребуватиме щонайменше 300 голосів.

Законопроект пропонує внести зміни до статті 131-2 Конституції України, залишивши адвокатську монополію виключно на здійснення захисту осіб від кримінального обвинувачення, та викласти її в такій редакції:

«Для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
Незалежність адвокатури гарантується.
Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.
Виключно адвокат здійснює захист особи від кримінального обвинувачення».

Нагадаємо, що адвокатська монополія була запроваджена в 2016 році при проведенні судової реформи. Експерти ЦППР не підтримували запровадження цієї монополії через прогнозовані проблеми забезпечення правничої допомоги внаслідок збільшення вартості послуг адвокатів, недостатню кількість адвокатів у сільських місцевостях, необґрунтованість вимоги щодо представництва юридичних осіб та органів державної влади і місцевого самоврядування виключно адвокатами. У зв’язку з цим ЦППР підтримує попереднє схвалення цього законопроекту. 

Нагадаємо, у вересні експерти ЦППР підготували детальний аналіз законопроекту.