exit
search
28 січня 2016

Парламент з Президентом посягнули на Конституцію. Чи захистить її Конституційний Суд?

29 січня КСУ почне розгляд справи за поданням 51 народного депутата, що просять розтлумачити положенням „на наступній черговій сесії Верховної Ради України“, яке міститься у статті 155 Конституції.
Напередодні, 28 січня народні депутати проголосували за зміни у свій Регламент, щоб дозволити собі розглядати на наступній сесії проект змін до Конституції (децентралізація), який був попередньо схвалений Верховною Радою і не був розглянутий на наступній черговій сесії після попереднього схвалення. Президент Порошенко підписав закон в рекордні терміни – через кілька годин після його прийняття.


Вибіркова оперативність Конституційного Суду


Конституційний Суд не може вже більше року захистити Основний Закон - визнати неконституційним Закон "Про всеукраїнський референдум", який встановлює неконституційний порядок зміни Конституції.
Ще 1 грудня 2014 року народні депутати звернулися до КСУ із відповідним поданням. Але Суд не спромігся навіть почати розгляд цієї справи. В той час Суд з блискавичною швидкістю (за пару днів) відкриває провадження та починає розгляд справи, в якій нема потреби.

Конституційний Суд вирішив тлумачити те, що вже сам розтлумачив раніше

В момент, коли закінчується сесія, на якій Парламент має право прийняти конституційні зміни щодо децентралізації, влада перестала розуміти, що таке "чергова наступна сесія" Парламенту.  При цьому у попередній практиці внесення змін до Конституції та правових позиціях Конституційного Суду положення статті 155 Конституції завжди розумілися однозначно.
У Рішенні від 17 жовтня 2002 р. (справа №1-6/2002) Конституційний Суд звертав увагу, що «з сесійним характером роботи Верховної Ради України Конституція України пов’язує й певні особливості здійснення її повноважень … Питання про внесення змін до Конституції України має бути розглянуте і вирішене на двох чергових сесіях Верховної Ради України послідовно (стаття 155 Конституції України)» (п. 3 мотивувальної частини Рішення).


«Нерозуміння» Конституції не заважає депутатам переписувати конституційні процедури в Регламенті ВР


«Нерозуміння» конституційної процедури зміни Конституції  не завадило 28 січня народним депутатам додати нові норми до Регламенту, які деталізують конституційну процедуру зміни Конституції. І за день до початку розгляду справи у КСУ, депутати самі собі розтлумачили у Регламенті ВР, що «наступна чергова сесія Парламенту - це  через одну сесію». Мабуть, коли буде закінчуватися четверта сесія Парламенту, отримаємо нові положення Регламенту ВРУ, що наступна чергова сесія Парламенту - це  через дві сесії.


В Конституційному Суді зараз «граблі» Януковича


Маємо надію, що Президент, Парламент та Конституційний Суд розуміє наслідки чергової зміни Конституції у неконституційний спосіб. Нагадаємо, що президента, який змінив за допомогою Конституційного Суду Конституцію України у неконституційний спосіб, вже нема в країні. На жаль, на сьогодні залишаються на своїх посадах  судді Конституційного Суду, що вчинили цей злочин.