preloader

Що вас цікавить?

Судова реформа на новий лад

07.03.2010
Судівництво /
Судова реформа

Судова реформа на новий лад

Юридична газета, №5 (17) 10 березня 2004

25 лютого ц.р. в Академії правових наук України відбувся науково-практичний семінар на тему: «Концепція розвитку системи правосуддя в контексті судової реформи в Україні».


Організаторами цього заходу виступили Комітет Верховної Ради з питань правової політики, Центр політико-правових реформ (ЦППР) за підтримки Mіжнародного фонду «Відродження» та Німецького фонду міжнародного правового співробітництва.

Учасникам семінару представили до обговорення проект Концепції розвитку системи правосуддя на 2004–2014 рр. (далі – Концепція). За словами керівника ЦППР Ігоря Коліушка, основна мета цього проекту – зробити правосуддя оперативним, доступним, недорогим, із урахуванням тих засад, що відображені в Конституції України.

Концепція передбачає не лише реформування системи судоустрою (виділення в системі судів загальної юрисдикції цивільних, кримінальних та адміністративних судів, створення окружних судів, відмова від господарських та військових судів), а й нові якісні підходи до здійснення судочинства, визначення ролі адвокатури, прокуратури, слідчих органів та нотаріату.

З метою розвантаження судів проектом запропоновано застосування альтернативних способів урегулювання спорів. Йдеться про створення достатніх правових та організаційних умов діяльності третейських судів, розвиток інституту медіаторів – професійних посередників, що сприятимуть сторонам у самостійному врегулюванні конфлікту. Іншими процесуальними інститутами, що забезпечать спрощення судової процедури, на думку керівника проектів ЦППР Романа Куйбіди, є заочне рішення та судовий наказ, що дозволять звільнити суди від обов’язку перевіряти обставини, з приводу яких у сторін не виникає спору. У перспективі такі справи будуть передані нотаріусам, позаяк саме вони посвідчують безспірні відносини.

Увагу учасників привернув запропонований в Концепції механізм розподілу повноважень між судами та іншими органами державної влади, зокрема у вирішенні справ про адміністративні проступки.

Наразі в проекті Кодексу про адміністративні правопорушення існує пропозиція – передати всі справи про адміністративні проступки до юрисдикції судів, Концепція навпаки передбачає, що справа може бути розглянута органом, що регулює певну сферу діяльності за умови можливості оскарження винесеного рішення в суді. Вочевидь, саме такі справи належатимуть до компетенції майбутніх адміністративних судів.

«За десять років реформування судової системи вона так і не стала наближеною до людей, – наголосив голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Василь Онопенко, – тому сам факт обговорення нового проекту Концепції системи правосуддя – це вже значний крок уперед. Адже тільки після того, як ми врахуємо думки суддів, науковців, представників міністерств, державної судової адміністрації та всіх тих, хто зацікавлений у цій реформі, ми зможемо винести сам проект Концепції як проект закону на розгляд Верховної Ради, і вже Верховна Рада надасть цьому документу силу закону».