Продовжується конкурс для відбору кандидатур на неіснуючі вакансії суддів Конституційного Суду України за квотою Президента
ЦППР закликає Президента України утримуватися від подальшої ескалації конфлікту з Конституційним Судом України
17 серпня Президент України видав Указ №365/2021 «Питання конкурсу для відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України щодо осіб, яких призначає Президент України», яким затвердив нове положення про проведення конкурсу для відбору кандидатур на посаду судді КСУ (щодо осіб, яких призначає Президент України), а також визначив склад конкурсної комісії для проведення цього конкурсу (серед яких були як громадяни України, так і іноземці).
20 серпня рішенням конкурсної комісії (протокол № 1) було оголошено про початок конкурсу для відбору кандидатур на посаду судді КСУ за квотою Президента України.
24 вересня Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження за позовом суддів КСУ О. Тупицького та О. Касмініна до Офісу Президента України (ОПУ) та конкурсної комісії щодо проведення конкурсного відбору суддів КСУ, яким оспорюється рішення конкурсної комісії від 20.08.2021 р. Позивачі також оскаржують дії конкурсної комісії та ОПУ щодо розміщення вказаного оголошення на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України та просять суд зобов’язати конкурсну комісію відкликати це оголошення.
27 вересня на вебсайті офіційного Інтернет-представництва Президента України був опублікований список осіб, які подали документи для участі в конкурсі для відбору кандидатур на посаду судді КСУ щодо осіб, яких призначає Президент України (список оновлюється).
28 вересня в ОПУ відбулося засідання конкурсної комісії з відбору кандидатур на посаду судді КСУ. Конкурсна комісія розглянула документи, подані особами, які мають намір взяти участь у конкурсі, на відповідність кваліфікаційним вимогам; ухвалила рішення щодо затвердження списку осіб, допущених до участі в конкурсі; визначила формат проведення співбесід та подальший порядок роботи комісії. Після цього засідання розпочався етап спеціальних перевірок кандидатів відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».
Оцінка ЦППР
ЦППР вже оцінював Указ Президента № 124/2021 від 27 березня 2021 року, яким в сумнівний спосіб були скасовані укази про призначення О. Тупицького і О. Касмініна на посади суддів КСУ, як такий, що суперечить Конституції України. З огляду на це в КСУ немає вакансій суддів КСУ за квотою Президента (однак залишають по одній незаповненій вакансії від Парламенту та з’їзду суддів), а тому проведення конкурсу на посаду суддів КСУ за квотою Президента є недоцільним та поспішним кроком. Оскільки О. Тупицький набув повноваження судді КСУ 15 травня 2013 р., а О. Касмінін – 19 вересня 2013 р., то 9-річний строк повноваження обох суддів КСУ завершуються 15 травня 2022 р. і 19 вересня 2022 р. Через це конкурсний відбір щодо першої вакансії у КСУ за квотою Президента України доцільно розпочинати не раніше 2022 року.
Ідеальним рішенням у цій ситуації було б створення якісно іншого механізму відбору суддів КСУ — через єдину кваліфікаційну комісію, до якої входитимуть судді КСУ у відставці та міжнародні експерти, на що звертала увагу Венеційська комісія. Зокрема, Венеційська комісія ще у грудні 2020 році закликала: (1) передбачити нову процедуру відбору кандидатів на посади суддів КСУ, зокрема, за допомогою спеціального органу з міжнародним компонентом (screening body with an international component), до складу якого ввійдуть як представники громадянського суспільства, так і міжнародні експерти з прав людини; (2) утриматися від заповнення наявних вакансій в КСУ до того, як будуть імплементовані в законодавстві України оновлені правила відбору кандидатів на посади суддів (див. Висновок CDL-AD(2020)039). Для цього необхідно внести відповідні зміни до закону «Про Конституційний Суд України». Такі уніфіковані підходи до формування складу КСУ на засадах прозорого та об’єктивного конкурсного відбору підвищать професійність та доброчесність суддів КСУ, а також збільшать рівень суспільної довіри до цієї інституції. Однак, навіть така комісія не зможе рекомендувати суб’єктам призначення суддів КСУ будь-які кандидатури в разі об’єктивної відсутності вакансій суддів КСУ.
ЦППР наголошує, що Президенту України необхідно утримуватися від провокації подальшої ескалації міжінституційного конфлікту між главою держави і КСУ, який шкодить стабільності конституційного порядку, міжнародному іміджу України та національній безпеці держави, а також закликає Президента України діяти виключно в межах своїх конституційних повноважень та утриматися від будь-яких неконституційних призначень суддів КСУ на неіснуючі вакансії. Крім того, Парламенту і з’їзд суддів необхідно утриматися від практики непризначення суддів КСУ протягом тривалого часу (відповідні вакансії у КСУ з’явилися ще у 2019 році).