Внесення зміни до Конституції: особливості процедури та виклики сьогодення
Центр політико-правових реформ провів черговий конституційний бранч.
16 березня під час чергового конституційного бранчу народні депутати, помічники-консультанти парламентарів та експерти Центру політико-правових реформ обговорили особливості процедури зміни Конституції України.
Окрім власне юридичних тонкощів цього процесу та різниці в процесі зміни І, ІІІ, ХІІІ та всіх інших розділів Конституції, присутні торкнулися й актуальних питань сучасного конституційного процесу.
Так, експертка ЦППР Юлія Кириченко звернула увагу на роль Конституційного Суду України в процесі зміни Конституції, який має повноваження заблокувати пропоновані зміни. Зокрема, ми могли це спостерігати нещодавно – КСУ надав негативні висновки на окремі конституційні законопроекти Президента Володимира Зеленського, зупинивши їх подальший розгляд Парламентом.
Пригадали й попередні зміни, які стосувалися закріплення в Преамбулі Конституції європейської ідентичності Українського народу і незворотності європейського та євроатлантичного курсу України. Зокрема, серед науковців точаться дискусії і досі нема однієї думки з приводу того, чи варто змінювати преамбули подібних документів, чи ні.
Звичайно, говорили й про останні пропоновані Президентом зміни до Конституції України – і з погляду доцільності, і процесу розробки та внесення.
Міжнародним досвідом внесення змін до конституції присутніх коротко поділився експерт ЦППР Олександр Марусяк.
Особливості внесення процедури внесення змін до Конституції України, як це відбувалося в різні роки незалежності України та досвід зміни конституцій у пострадянських країнах – наші експерти описали в аналітичній записці «Порівняльний аналіз процедури внесення змін до Конституції: досвід України та пострадянських країн».
Порівняльний аналіз процедури внесення змін до Конституції: досвід України та пострадянських країн from Centre of Policy and Legal Reform
Окрім того, для зручності ми підготували кілька інфографік, які допоможуть краще розібратися в процедурі зміни Конституції України.
Захід та всі матеріали підготовлено в межах проекту Центру політико-правових реформ «Посилення ролі експертної громадськості у процесі зміни Конституції в Парламенті», що є частиною Програми USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», яка виконується Фондом Східна Європа.