preloader

Що вас цікавить?

Контроль США за допомогою Україні. Точка зору експерта

03.02.2023
Запобігання корупції

Новини, що стосуються корупції, цього тижня знову у центрі уваги. Темою зацікавились не лише профільні експерти. Так, член правління ЦППР, експерт з публічного права та адміністрування Віктор Тимощук висовив свою точку зору щодо контролю США за допомогою Україні. Публікуємо його коментар.


Фото ілюстративне

Про «генеральних інспекторів» США.

Днями прочитав новини про контроль США за допомогою Україні і згадалося. Адже, здається, в Україні спроби втілити цю ідею досі не реалізовані повноцінно. 

Власне ідея у тому, що офіс генерального інспектора є в кожному міністерстві чи іншому органі. Особливо, де є суттєві кошти.

Два завдання – аудит та інспектування.

Аудит, щоб давати поради керівнику, як організувати роботу краще. І він проводиться не після завершення програм, заходів, а під час. Щоб вчасно коригувати діяльність.  Це стосується й ефективності, результативності програм.

Інспектування – має завданням запобігати корупції, розкраданням, виявляти порушення і притягати до відповідальності.

Тепер ГОЛОВНЕ. Успішність роботи генеральних інспекторів США полягає у тому, що вони є частиною кожного з цих органів (міністерства, агенції тощо), власне – структурним підрозділом. Тобто вони чудово розуміють, як працює Мініфраструктури чи Міноборони тощо. Вони знають, де слабкі місця і зони ризику. І мають дуже великі повноваження на оперативні заходи (прослуховувати,  доступ до пошти, документів тощо). Це підрозділи внутрішньої безпеки, але НЕ підпорядковані керівнику органу. Тобто вони контролюють і керівництво органу. Можуть самостійно ініціювати і проводити контрольні заходи та розслідування.

Доброчесному керівнику такі органи не заважають, а допомагають. Адже дозволяють виявляти проблеми самостійно, без «зовнішньої» допомоги і ганьби.

Ці органи справді незалежні через особливу процедуру добору, призначення і звільнення. Автономні у формуванні команд. Автономні в бюджеті. Тому на них неможливо натиснути.

Відтак, витрачені на генеральних інспекторів кошти – це не втрати бюджету, а джерело економії. Бо і завдяки аудиту, і завдяки інспектуванню – заощаджених та збережених коштів на порядки більше.

Здається, антикорупційна інфраструктура України у цій частині ще може бути посилена.

Джерело: facebook-сторінка Віктора ТимощукаВам може бути цікаво