preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 9 – 15 серпня 2022 рокy

16.08.2022

Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).



Публічним службовцям дозволили іншу оплачувану діяльність та підприємництво: за яких умов?


Подія

3-го серпня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» від 8 липня 2022 р. № 2318-IX. Відповідно до нього, на період дії воєнного стану державним службовцям (крім державних службовців категорії «А»), посадовим особам місцевого самоврядування (крім посадових осіб, посади яких віднесені до першої – третьої категорій) дозволено займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю, якщо вони перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або у разі простою.

Це можливо, якщо трудові договори (контракти), цивільно-правові договори про надання послуг або правочини у сфері підприємницької діяльності укладаються з юридичними особами приватного права або фізичними особами – підприємцями, стосовно яких такі державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців.

Такі особи зобов’язані припинити зайняття іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю протягом 15 робочих днів з дня припинення простою або закінчення відпустки без збереження заробітної плати. Протягом цих 15 робочих днів забороняється отримувати будь-які доходи (винагороду тощо) у зв’язку із здійсненням підприємницької діяльності.

Оцінка ЦППР

Експерти ЦППР позитивно оцінюють таку зміну законодавства. В умовах воєнного стану на практиці виникали випадки, коли публічні службовці, перебуваючи у відпустці без збереження заробітної плати або в простої, залишалися без засобів для існування. Особливо, якщо вони не мали відповідної освіти та можливостей, щоб займатися викладацькою, науковою і творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською та суддівською практикою із спорту. Саме ці види діяльності законодавство дозволяло суміщати з публічною службою. Інші види оплачуваної діяльності та підприємницька діяльність були для публічних службовців заборонені.

Враховуючи воєнний стан, ці зміни в законодавстві дозволять державним службовцям категорії «Б» та «В», посадовим особам місцевого самоврядування четвертої-сьомої категорії фінансово подбати про себе та членів своєї родини, які знаходяться на їх утриманні. Це саме ті категорії посад, зайнятих публічними службовцями, які в умовах воєнного стану перебувають у відпустках без збереження заробітної плати або простої.

Разом з цим, на нашу думку, ці зміни до законодавства мали б містити ще й умову того, що публічні службовці під час відпустки без збереження заробітної плати або простою не перебувають на тимчасово окупованій території, території російської федерації, території республіки білорусь. Ця умова гарантувала б відсутність будь-якої можливості їх співпраці з ворогом.