preloader

Що вас цікавить?

Щотижневий аналіз 25 – 31 січня 2022 року

31.01.2022


Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ включає аналіз найважливіших процесів та подій у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції, та ін.

Якщо ви бажаєте отримувати експертний аналіз електронною поштою – за останній тиждень і щовівторка – прохання надіслати листа за адресою media@pravo.org.ua (Іван Голод, менеджер з комунікації).



Посли G7 оприлюднили пріоритети діяльності в Україні на 2022 рік


Подія

31 січня група послів країн «Великої сімки» (G7) оприлюднила пріоритетні напрямки власної діяльності на 2022 рік щодо підтримки українських реформ, які розділені на три групи – «Справедливі та стійкі інституції», «Економіка, що процвітає», «Безпечна країна». Як зазначено в документі, Група Послів G7 надалі: «підтримуватиме інклюзивний підхід до реформ з урахуванням позицій уряду, парламенту, громадянського суспільства, бізнесу й експертної спільноти».

До пріоритетних напрямків підтримки України у сфері судової реформи посли G7 віднесли:

  • інтенсифікацію зусиль щодо реформи судової системи, запобіганню та протидії корупції в судовій системі;
  • належне реформування Вищої ради правосуддя та забезпечення ефективної діяльності Етичної ради;
  • забезпечення ефективної роботи Конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів та перезапуск кваліфікаційної комісії, яка буде користуватися довірою громадськості;
  • проведення комплексної реформи Конституційного Суду, включаючи  запровадження прозорого конкурсного відбору суддів;
  • реформу Окружного адміністративного суду м.Києва;
  • подальше реформування Офісу Генерального прокурора та Державного бюро розслідувань.

Серед пріоритетних напрямків у сфері протидії корупції посли G7 виокремили ухвалення та реалізацію антикорупційної стратегії, підтримку Національного агентства з питань запобігання корупції, підвищення ефективності, незалежності та доброчесності антикорупційних органів (НАБУ, САП, АРМА), зокрема, шляхом своєчасного та прозорого конкурсного відбору на керівні посади у цих органах. Наголошується і на необхідності зміцнення незалежності та підвищення ефективності роботи Вищого антикорупційного суду.

У документі також наголошено на незмінній підтримці реформи децентралізації та посилення місцевого самоврядування, необхідності імплементації та подальшого доопрацювання Виборчого кодексу, а також удосконалення законодавства про регламент Верховної Ради та про фінансування політичних партій.

Оцінка ЦППР

Бачення послів G7 щодо пріоритетних напрямків реформ в Україні збігається з різними програмними документами та публічними обіцянками української влади. Експерти ЦППР підтримують означені пріоритети. Багато з них перебувають на стадії імплементації, наприклад, щодо перезапуску Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради правосуддя задля зміцнення доброчесності, незалежності, професійності та відповідальності в системі правосуддя.

Водночас реалізація деяких пріоритетів українською владою значно гальмується. Йдеться, наприклад, про впровадження прозорого конкурсного відбору суддів Конституційного Суду (відповідні поправки були відкликані профільним парламентським комітетом), реформування Окружного адміністративного суду м. Києва (законопроєкт внесено до Верховної Ради у квітні 2021 року, але не розглянуто, хоч і визначений Президентом невідкладним), затвердження антикорупційної стратегії (відповідний законопроєкт перебуває на розгляді Парламенту ще з вересня 2020 року, хоча також визначений як невідкладний) тощо.

Підвищена увага держав-партнерів до українських реформ та належна підтримка з їхнього боку сприятимуть досягненню позитивних результатів для української держави і суспільства, зменшуватимуть ризики імітації реформ.